Amsterdam Marathon rekordowo szybki. Polacy...

Opublikowane w pon., 16/10/2017 - 12:12

Zaledwie rok przetrwał rekord trasy Amsterdam Marathon. Lawrence Cherono wygrał niedzielny bieg i z czasem 2.05.09 zdetronizował samego Daniela Wanjiru (2.05.21).

W wyjątkowo szybkim biegu czas lepszy od zeszłorocznego rekordu uzyskał także Norbert Kigen (2.05.13), który zajął drugie miejsce. Podium dopełnił Abraham Kiptum, który z czasem 2.05.26 był jednym z pięciu zawodników przekraczających linię mety w czasie poniżej 2h06'. Mocne tempo i silna stawka zawodników sprawiły, że zwycięzcę poznaliśmy dopiero na bieżni stadionu.

Wynik Lawrenca’a Cherono nie był jedynym rekordem holenderskiego maratonu. Abdi Nageeye, urodzony w Somalii ale trenujący w Kenii holenderski maratończyk, który maraton olimpijski w Rio ukończył na 11. miejscu, w Amsterdamie poprawił rekord Holandii. Metę przekroczył z czasem 2.08.16 poprawiając osiągnięcie Kamiela Maase z 2007 r., także z Amsterdamu – 2.08.21.

Równie szybki był bieg pań. Tadelech Bekele przekroczyła linię mety jako pierwsza z czasem 2:21:54 - drugim najszybszym w historii w maratonu w Amsterdamie. Etiopka poprawiła swój rekord życiowy mimo problemów z żołądkiem, które męczyły ją na ostatnich 5 km. Prawdopodobnie właśnie złe samopoczucie spowolniło ją w drugiej połowie dystansu. Na etapie półmaratonu wydawało się, że jest możliwy nawet nowy rekord trasy.

Bekele wyprzedziła Galdys Chesir (2:24:51) i Azmerę Abreha (2:25:23).

Najszybszy z Polaków Seweryn Pogocki zajął 90. miejsce z czasem 02:39:31. “TCS Amsterdam Marathon - czas : 2'39'31. Po dramatycznej walce ze skurczami. Mega zadowolony Niestety przymusowy postój 3km przed metą (skurcz)” - napisał po biegu na swoim profilu.

Najszybszą Polką była Beata Dąbrowska, która z wynikiem 3:16:35 zajęła 68. miejsce wśród kobiet i 43 w kategorii Vsen, w której startowało 1028 pań.

Pełne wyniki: TUTAJ