Caster Semenya pozywa IAAF

 

Caster Semenya pozywa IAAF


Opublikowane w wt., 19/06/2018 - 12:50

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Caster Semanya sprzeciwia się przepisom wprowadzonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF. Biegaczka uważa, że nowe zasady dotyczące zawodniczek z naturalnie podwyższonym poziomem androgenów, są niesprawiedliwe. Sprawa trafiła do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

W kwietniu IAAF wprowadził nowe reguły dla zawodniczek z hiperandrogenizmem. Biegaczki mające naturalnie podwyższony poziom męskich hormonów, będą musiały przyjmować leki w celu jego obniżenia, do poziomi poniżej 5 nmol na litr. Stężenie to będzie musiało utrzymać się w ciągu 6 miesięcy.Według badań, naturalny poziom testosteronu u kobiet utrzymuje się na poziomie od 0,12 do 1,79 nmol.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 listopada i bedą dotyczyć tylko rywalizacji w w biegach na 400 m, 400 m ppł, 800 m, 1500 m i 1 mili. Jeśli któraś z pań nie zdecydowałaby się na podanie terapii, nadal mogłaby startować, ale już nie w imprezach oficjalnych, rozgrywanych pod auspicjami IAAF czy federacji członkowskich. Zdaniem IAAF, przepisy nie mają za zdanie karanie zawodniczek, tylko o wyrównanie szans w bezpośredniej rywalizacji.

Zawodniczka z RPA nie zgadza się z nowymi przepisami. Jej prawnik oświadczył: „Pani Semenya, podobnie jak wszyscy sportowcy, ma prawo do konkurowania w sposób, w jaki się urodziła, bez konieczności zmiany swojego ciała za pomocą jakichkolwiek środków medycznych.”

Pierwsze zapisy dotyczące zawodniczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu ujrzały światło dzienne już w 2011 roku. Pretekstem był. m.in. złoty medal Caster Semanyi na MŚ w Berlinie. Ważność testów płciowych zakwestionował cztery lata później Sąd Arbitrażowy ds. Sportu i zawiesił regulacje lekkoatletycznej centrali. Skargę złożyła sprinterka z Indii Dutee Chand, która została zawieszona po nieudanej próbie hormonalnej.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce