Dalmacja Ultra Trail: Polacy na podium! Wszyscy!

Opublikowane w wt., 25/10/2016 - 16:50

Pierwsza edycja Dalmacija Ultra Trail zakończyła się sukcesem Polaków. Polscy biegacze wzięli udział we wszystkich 4 biegach nowej, chorwackiej imprezy i każdy z nich zakończyli na podium.

Najdłuższy bieg DUT wymagał pokonania 165km po pętli ze startem i metą w Omiš. Po drodze trzeba było wbiec 5960m pod  górę i tyle samo w dół. Z tym zadaniem najszybciej poradził sobie Słoweniec Toni Vencelj, który ukończył bieg z rezultatem 22:39:34 i wyprzedził dwóch swoich rodaków.

Wśród pań, rywalizację na najdłuższym dystansie wygrała Francesca Canepa, która z rezultatem 25:50:14 zajęła 4 miejsce w klasyfikacji open. Była poza zasięgiem rywalek, które miały do niej 6-godzinną stratę. Walka o drugie miejsce toczyła się pomiędzy Czeszką i Agnieszką Faron. Na 83-kilometrze to Polka biegła druga, jednak ostatecznie Jana Sindlerova z rezultatem 31:41:28 zajęła drugie miejsce. Agnieszka była trzecia.

To jednak nie koniec polskich sukcesów. W biegu 110-kilometrowym drugie miejsce zajął Łukasz Zdanowski. Tę pozycję Łukasz zajął już na pierwszych kilometrach i utrzymał ją do końca, przekraczając metę z czasem  13:55:45 i ustępując jedynie Chorwatowi Duje Leksicowi. Chorwat, który w tym roku z sukcesem ukończył 330-kilometrowy Tor des Geants, na DUT narzucił mocne tempo. Metę przekroczył po 13 godzinach 21 minutach i 7 sekundach, a trasa nie dość że z przewyższeniami, to jeszcze trawiastymi odcinkami wymagającymi uwagi. Trzeci zawodnik biegu Vladomir Panic przybiegł na metę z niemal godzinną stratą do Łukasza.

Dystans 60-kilometrów został całkiem zdominowany przez Polaków. Zwycięzcą DUT 60 został Paweł Krawczyk (5:16:02), natomiast Anna Kącka nie dość, że wygrała wśród pań, to w klasyfikacji open z rezultatem 6:13:11 zajęła trzecie miejsce. Z kolei drugie miejsce na dystansie półmaratonu przypadło w udziale Emilii Romanowicz (2:19:22)