Debiut na rekord! Sifan Hassan najszybsza w Europie na 21 km!

Opublikowane w ndz., 16/09/2018 - 14:16

Kopenhaga: Idealna pogoda do biegania, 14 mężczyzn z życiówkami poniżej 60 minut i 5 biegaczek z czasami poniżej 68 minut, a także przedstartowe deklaracje biegaczy obudziły apetyt na rekord świata w półmaratonie.

Joan Chelimo Melly zapowiedziała atak na rekord na długo przed startem, a do Kopenhagi przywiozła własnego pacemakera. Do mniej więcej 10. kilometra wydawało się, że rekord świata może paść, także wśród mężczyzn. Choć ostatecznie tak się nie stało, mimo to są powody do radości.

Wygrała Sifan Hassan. Holenderka urodzona w Etiopii, w swoim półmaratońskim debiucie, przekroczyła linię mety z czasem 1:05:15, o 70 sekund poprawiając rekord Europy!

Zwycięstwo brązowej medalistki mistrzostw świata w Londynie na 5000m i aktualnej mistrzyni Europy na tym dystansie... nie było zaskoczeniem. Według jej trenera Alberto Salazara, już w Tokio zobaczymy tę zawodniczkę dwukrotnie na podium. W opinii trenera, może tam wygrać zarówno 5000 jak i 10 000m . Osiągnięcia w cyklu Diamentowej Ligii zwróciły na nią uwagę także dyrektora półmaratonu w Kopenhadze Henrika Paulsena, który przewidywał, że Hassan będzie wysoko, ale bardziej spodziewał się rekordu na 10 km niż całego półmaratonu.

Drugie miejsce, z czasem 1:05:46 zajęła Etiopka Ababel Yeshaneh Brihane, która również pobiegła poniżej ubiegłorocznego rekordu kobiecej trasy – 1:06:11.

Druga przed rokiem Joan Chelimo Melly, nie zrealizowała swoich rekordowych zamierzeń i z czasem 1:06:15 zajęła trzecie miejsce.

Mimo mocnej stawki w biegu mężczyzn, żadnemu nie udało się zbliżyć do rekordu świata z 2010 r (Tadese Zersenay - 58:23). Nie udało się również poprawić ubiegłorocznego rekordu trasy (Abraham Cheroben – 58:40).

Wygrał Daniel Kipchumba, który na dystansie półmaratonu zadebiutował w kwietniu na trasie Stresa Lago Maggiore Half Marathon. Wygrał tam z czasem 59:06. Dokładnie taki sam wynik uzyskał w Kopenhadze.

Trzy sekundy później linię mety przekroczył inny z Kenijczyków, Abrahm Kiptum. Podium dopełnił Jemal Yimer Mekonnem (59:14). Czasy poniżej 60 minut uzyskało pierwszych 8 zawodników.

W biegu wzięło udział 19 290 zawodników ze 106 krajów. Zapisanych było ponad 22 000 półmaratończyków. Pełne wyniki: TUTAJ