Eliud Kipchoge i Gladys Cherono maratończykami roku 2018

Opublikowane w pt., 09/11/2018 - 21:34

Kenijczycy Eliud Kipchoge i Gladys Cherono zostali uznani za Najlepszych Maratończyków Roku. Wyboru dokonali członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów i Biegów  Ulicznych (AIMS). Mistrz olimpijski otrzyma statuetkę już po raz czwarty z rzędu.

To był kolejny udany sezon Eliuda Kipchoge. Rok, w którym Kenijczyk przypieczętował dominację na królewskim dystansie nowym rekordem świata – 2:01:39. Poprzedni najlepszy rezultat poprawił w Berlinie o 78 sekund. Tak dużego postępu rekord świata w maratonie nie zanotował od ponad 50 lat.

Na wiosnę, 34-letni maratończyk wygrał w Londynie, po raz trzeci triumfował też w cyklu Abbott World Marathon Majors. W całej karierze Kenijczyk może się pochwalić imponującym bilansem: z 12 maratonów nie wygrał tylko jednego! Było to w 2013 roku w stolicy Niemiec, gdy zajął drugą pozycję. Wrażenie robi też jego długa kariera. Złoto mistrzostw świata w biegu na 5000 m Kipchoge zdobył 15 lat temu w Paryżu.

Eliud Kichoge zapisał się w historii także dzięki projektowi Breaking2. Podczas ubiegłorocznej próby „złamania” dwóch godzin, w sterylnych warunkach na włoskim torze Monza, uzyskał wynik 2:00:25. Bieg za trójką zmieniających się pacemakerów śledził z uwagą cały świat. Wynik,  ze względów regulaminowych, nie jest jednak uznany za rekord świata.

Gladys Cherono została wyróżniona przez Stowarzyszanie po raz pierwszy. 35-letnia zawodniczka wygrała w tym roku Maraton Berliński z czasem 2:18:11, co jest  najlepszym rezultatem na światowej liście sezonu. To także rekord berlińskiej trasy. Wiosną zajęła czwarte miejsce w Londynie, tracąc do podium 3 minuty.

Największym sukcesem Cherono w karierze jest tytuł mistrzyni świata w półmaratonie, w 2014 roku. Rok wcześniej w Moskwie została wicemistrzynią świata na 10 000 m. Była też mistrzynią Afryki na 5000 i 10000 m. W maratonie, Kenijka zadebiutowała w 2015 roku w Dubaju zajmując drugie miejsce z czasem 2:20:03. Jesienią tamtego roku wygrała też w Berlinie. W stolicy Niemiec zwyciężyła już trzy razy.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych doceniło też swoich  długoletnich działaczy: Japończyka Hiroakiego Chosa, byłego prezesa AIMS oraz Horsta Mildego, twórcę Maratonu Berlińskiego i jednego z założycieli organizacji.

Nagroda „AIMS Green Award” za praktyki promujące ekologię trafia do Swiss City Marathonu w Lucernie, natomiast Maraton Belgradzki otrzyma „AIMS Social Award”, w uznaniu ich inicjatyw społecznych, m. in. współpracy z niepełnosprawnymi biegaczami.

Oficjalna gala odbywa się w Atenach z udziałem 60 dyrektorów biegów – członków AIMS. A już w niedzielę w stolicy Grecji zostanie rozegrany słynny maraton, w którym wystąpi 18,5 tys osób.