Fair play popłaca! Wyjątkowy medal za pomaganie

Opublikowane w śr., 24/08/2016 - 15:41

Za szczególną postawę promującą duch olimpijski Nowozelandka Nikki Hamblin i Amerykanka Abbey D'Agostino otrzymały od Miedzynarodowego Komitetu Olimpijskiego medal barona Pierra de Cubartin. Zawodniczki udowodniły, że nie zawsze liczy się tylko zwycięstwo, a rywal na bieżni nie oznacza przeciwnika.

Chociaż zawodniczki nie stanęły na podium w biegu na 5000m, to z pewnością pobiły rekord świata w promowania czystej gry. W półfinale Nikki Hamblin została podcięta w tłumie konkurentek i przewróciła się nieszczęśliwie pod nogi biegnącej za nią Abbey D'Agostino. W wyniku zdarzenia bardziej ucierpiała Amerykanka. Zawodnika z Nowej Zelandii jednak pomogła rywalce, poczekała chwilę, zmobilizowała do dalszego biegu mówiąc że to igrzyska i nie może się poddać.

Mimo problemów z kolanem D'Agostino ukończyła bieg na ostatnim miejscu z czasem 17:10.02. Na mecie czekała na nią Nikki Hamblin, która przybiegła chwilę wcześniej z wynikiem 16:43.61. Panie wpadły sobie w ramiona, a Amerykanka na wózku opuściła bieżnie żegnana brawami.

Zawodniczki, mimo zajętych odległych miejsc, dzięki swojej sportowej postawie i promowaniu wartości olimpijskich otrzymały prawo startu w finale. W decydującym biegu wzięła udział tylko Nikki Hamblin, gdyż uraz Amerykanki okazał się poważny. Nowozelandka zajęła ostatnie miejsce bijąc swój rekord życiowy 16:14,24.

Do tej pory medal Pierra de Cubartin otrzymało tylko 17 sportowców, w tym legendarny Emil Zatopek z Czechosłowacji czy też Brazylijczyk Vanderlei de Lima, który w Rio de Janeiro zapalał znicz olimpijski.