Galen Rupp wraca do „Wietrznego Miasta”. Obroni tytuł?


Galen Rupp wystartuje ponownie nad jeziorem Michigan. Na ubiegłoroczną wygraną Amerykanina w tym biegu czekano aż 15 lat.

Rupp przyjedzie do Chicago z nowym rekordem życiowym - 2:06:07 - z czeskiej Pragi.

Jego poprzedni najlepszy wynik - 2:09:20 - dał mu wygraną w Wietrznym Mieście. Obecna życiówka zawodnika z Portland to trzeci wynik w historii amerykańskiego maratonu.

Wiosną w Rzymie, podopieczny Alberto Salazara, osiągnął najlepszy czas w karierze na dystansie półmaratonu - 59:47. Do rekordu kraju Ryana Halla zabrakło tylko czterech sekund. Co prawda Ruppowi nie powiódł się Maraton Bostoński, gdy zszedł z trasy po 30 km, ale udanie zrewanżował się we wspomnianej Pradze.

Brązowy medalista olimpijski z Rio oświadczył, że jest bardzo podekscytowany na myśl o powrocie do Chicago i szansie obronie tytułu.

W Wietrznym Mieście wystartować ma też Amerykanka Jordan Hasay, która w zeszłym roku zajęła trzecie miejsce z rezultatem 2:20:57. Jest to rekord życiowy zawodniczki. Biegaczka pierwszy raz w maratonie wystartowała rok temu w Bostonie. Uzyskany tam rezultat 2:23:00, jest uznawany za najlepszy kobiecy debiut w historii USA. Będzie to dopiero jej trzeci maraton w jej karierze, ale nadzieje związane z zawodniczką są ogromne.

Biegaczka trenująca w Nike Oregon Project nie mia za sobą udanej wiosny. Najpierw musiała zrezygnować ze startu w Mistrzostwach Świata w półmaratonie, a następnie z Maratonu Bostońskiego. Wszystko z powodu problemów z rozcięgnem podeszwowym, a następnie ze złamaną kością piętową. Do jesieni ma być już w pełni formy.

Ostatni raz zawodniczka z USA wygrała w Chicago w 2005 roku. Shalane Flanagan – triumfatorka Maratonu Nowojorskiego, i Desiree Linden – zwyciężczyni Maratonu Bostońskiego, pokazały, że to dobry czas na przełamywanie takich pass.

41. Bank of America Chicago Marathon zaplanowano na 7 października. W imprezie weźmie udział 40 000 osób. Rekord trasy w Chicago należy do Marokańczyka Khalida Khannouchi i wynosi 2:05:42 (później zawodnik ten startował w barwach USA). Zawody zaliczane są do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: