Hartford Marathon: Piękny gest Chrisa Zablockiego

Opublikowane w wt., 17/10/2017 - 09:56

Amerykanin polskiego pochodzenia Christopher Zablocki z powodzeniem startował w Poznaniu, Gdańsku czy Warszawie. W ostatni weekend znów błysnął, wygrywając maraton w Hartford, stolicy stanu Connecticut. Stamtąd też jest blisko do Polski.

Zwycięstwo Zablockiego oklaskiwała liczna Polonia. W położonym obok Hartford mieście New Britain, mieszka największe skupisko naszych rodaków w Connecticut. Tworzą tam tzw. „Małą Polskę”, w której działają prężnie polscy przedsiębiorcy, organizacje kulturalne i społeczne. Ci, którzy przyszli obserwować 24. Eversource Hartford Marathon mieli szczególne powody do radości. Pochodzący z Essex zawodnik wystąpił w biało-czerwonej koszulce z dużym napisem Polska.

Christopher, a może raczej Krzysztof Zabłocki, wyszedł na prowadzenie ok 30. kilometra. Próbował bezskutecznie go jeszcze gonić Etiopczyk Birhanu Dare Kemal, ale nie dał rady. Amerykanin, który pięknie zamanifestował swoje polskie korzenie, zwyciężył z czasem 2:17:59.

- Nie widziałem trochę w jakiej jestem formie. Po prostu zrobiłem to co umiem najlepiej i nie myślałem zbyt wiele - powiedział po biegu zwycięzca.

Wśród kobiet najlepsza okazała Etiopka Meseret Gebre Dekebo, która trasę pokonała w 2:37:27.

W biegu głównym uczestniczyło blisko 1630 osób. Rozegrano też półmaraton i bieg na 5 km. Na tym pierwszym dystansie zwycięża Amerykanin Tim Ritchie, który ustanowił rekord trasy z wynikiem 1:02:41.

Przypomnijmy, że 29-letni Zabłocki jest rekordzistą świata w halowym maratonie. W Nowym Jorku uzyskał czas 2:21:47. W 2016 roku zajął drugie miejsce w 17. PKO Poznań Maratonie. W tym samym roku był trzeci w 3. BMW Półmaratonie Praskim. Na tej samej pozycji uplasował się w 22. Maratonie Solidarności w Gdańsku. Jego rekord życiowy w maratonie to 2:15:39 z 2015 roku z Valencii. Z Polski pochodzili jego dziadkowie.