Maratony na świecie: Prawie milion kibiców w Rotterdamie!

 

Maratony na świecie: Prawie milion kibiców w Rotterdamie!


Opublikowane w pt., 27/10/2017 - 08:50

NN Marathon Rotterdam jest słynny z dwóch powodów: pierwszy to niezwykle szybka trasa, na której trzykrotnie poprawiano rekord świata, druga – niezwykła atmosfera na trasie. Maratończykom kibicuje prawie milion osób ustawionych wzdłuż trasy!

Połączenie obu czynników wydaje się pewnym przepisem na sukces. Dodajmy do tego doskonałą organizację, odpowiednią pogodę i pakiet z koszulką techniczną. A do tego Holandia, kraj tulipanów, wiatraków i żółtego sera. Brzmi zachęcająco?

TERMIN

NN Marathon Rotterdam odbędzie się w niedzielę 8 kwietnia 2018 roku. Start pierwszej fali królewskiego dystansu zaplanowano na 10:00. Kolejne będą ruszać co 10 minut. Start ćwierćmaratonu o 9:30.

POGODA

Klimat Rotterdamu jest umiarkowanie ciepły i dość wilgotny. Na początku kwietnia jest chłodno. Temperatury wahają się w zakresie od 4 do 14 stopni, średnio wynoszą 8-10 stopni Celsjusza.

TRASA

Jest płaska i bardzo szybka. Wg rankingów to piąta najszybsza trasa maratońska na świecie, po Berlinie, Londynie, Chicago i Dubaju. W Rotterdamie trzykrotnie padł rekord świata w maratonie. Obecny rekord trasy wynosi 2:04:27 i został ustanowiony w 2009 roku przez Duncana Kibeta. Rekord kobiet to 2:18:58 (Tiki Gelana w 2012 r.).

Start od tego roku został przeniesiony pod Ratusz Miejski. Stamtąd zawodnicy kierują się na Erasmusbrug – ogromny wiszący most, który mierzy ponad 800 metrów i łączy północne oraz południowe dzielnice miasta. Po drodze można zobaczyć kilka dzielnic Rotterdamu, zarówno zabytkowych, jak i nowoczesnych. Metę usytuowano na Coolsingel, jednej z najbardziej znanych ulic handlowych miasta.

Punkty odżywcze będą usytuowane co 5 km. Oferują wodę oraz izotonik. Organizatorzy uprzedzają, że na trasie nie będzie owoców. Banany zaoferują biegaczom dopiero na mecie.

Limit czasu na pokonanie trasy to 5 godzin i 30 minut.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratońskie expo czynne w piątek i sobotę przed biegiem, w sobotę biegi dla dzieci z podziałem na kilka kategorii wiekowych (dystanse od 1 do 2,5 km) oraz City Run na dystansie 4,2 km. W sobotę odbywa się także pasta party. Udział kosztuje 18 euro, po uiszczeniu opłaty można jeść bez ograniczeń.

ZAPISY

Otwarte, dostępne pod TYM adresem. Do końca października obowiązuje najniższa stawka opłaty startowej, czyli 65 euro. Później, do końca roku będzie ona wynosiła 72,5 euro a od 1 stycznia 2018 roku 81,5 euro. W ramach tej kwoty otrzymamy: koszulkę techniczną new balance, imienny numer startowy (a właściwie dwa – drugi należy umieścić na plecach), elektroniczny pomiar czasu, cyfrowy magazyn, napoje i odżywki na trasie biegu oraz medal na mecie.

Za udział w ćwierćmaratonie (10,55 km) do końca października zapłacimy 22 euro, później odpowiednio 24,5 i 26,5 euro. Sobotni City Run kosztuje 12,5 euro (później 13,5 i 15 euro). Uczestnicy krótszych biegów nie otrzymują pamiątkowych koszulek. Są za to medale, elektroniczny pomiar czasu i napoje na trasie oraz mecie.

Uwaga, by wziąć udział w maratonie, należy mieć ukończone 20 lat. Do startu w ćwierćmaratonie wystarczy 14 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Przejazd samochodem jest dość czasochłonny i opłacalny głównie z północnej części kraju. Najszybszym środkiem transportu będzie oczywiście samolot. Niestety, brak bezpośrednich połączeń z Polski do portu lotniczego w Rotterdamie. Można jednak lecieć do Amsterdamu i stamtąd dotrzeć do Rotterdamu Intercity (kursuje bezpośrednio z lotniska Schiphol i dociera do Rotterdamu w mniej niż pół godziny). Koszt przejazdu to ok. 12 euro.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w Rotterdamie jest kosztowny. Na weekend maratoński zarezerwowano już większość dostępnych obiektów i na ma zbyt dużego wyboru. Obecnie za noc w pokoju wieloosobowym zapłacimy minimum 200 zł a za własny pokój 330 zł. Koszt można obniżyć szukając mieszkań do wynajęcia w kilka osób lub nocując poza Rotterdamem.

Bilet komunikacji miejskiej kosztuje 3 euro (60 min), dobowy 7,5 euro. Posiłek w lokalu to wydatek minimum 8-15 euro, nie wliczając w to ceny napoju. Ceny w sklepach są wyższe w Polsce, ale w marketach nieznacznie. Droższe niż w Polsce są na pewno warzywa i mięso, tańsze za to sery, z których słynie Holandia.

INNE BIEGI

Bieg Kobiet w czerwcu oraz Rotterdam Night Run w październiku.

Strona maratonu: www.nnmarathonrotterdam.org

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce