Medale HMP rozdane. Nowa miłość Angeliki Cichockiej?

Opublikowane w ndz., 18/02/2018 - 20:11

W weekend w Toruniu rozegrano 62. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Dla naszych zawodników była to ostatnia szansa, aby wywalczyć przepustkę na halowe mistrzostwa świata w Birmingham.

W biegu na 1500 m złoty medal wywalczony przed rokiem obronił Marcin Lewandowski, który uzyskał czas 3:48.05. Przypomnijmy, że minimum na tym dystansie wynosiło 3:39.50. Wskaźnik nasz reprezentant wypełnił podczas mityngu Copernicus Cup. Halowy mistrz Europy z Belgradu wystartował też nietypowo w biegu na 400 m. Uzyskał czas 48.92 sek, co jednak nie wystarczyło mu żeby znaleźć się w finale. Ostatni raz Lewandowski w hali, na tym sprinterskim dystansie startował w 2012 roku.

W rywalizacji Pań na 1500 m najlepsza okazała się z Sofia Ennaoui, z rezultatem 4:12.34. Brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy już w czwartek wypełniła minimum na angielskie mistrzostwa świata, podczas mityngu Copernicus Cup, postanowiła jednak zrezygnować ze startu w Birmingham. Jak oświadczyła, chce skupić się na przygotowaniach do sezonu letniego. Biegaczka nie wystartowała już następnego dnia podczas zmagań na 3000 m .

W Toruniu nie doszło więc do oczekiwanego pojedynku Angeliki Cichockiej z Sofią Ennaoui. Mistrzyni Europy z Amsterdamu ma już wywalczone minimum na dwóch dystansach 800 i 1500 m. W Toruniu zawodniczka SKLA Sopot nie zdecydowała się wystartować w tej drugiej konkurencji. Zamiast tego wybrała… bloki startowe i dystans 400 m. Cichocka w eliminacjach uzyskała wynik 55.39. Był to jej pierwszy start w hali na wspomnianym dystansie.

W rywalizacji na 800 m nikt nie wyobrażał sobie innego scenariusza jak zwycięstwo Angeliki. Spokojny bieg i wynik 2:04.81, dał jej złoty medal.

Adam Kszczot jeszcze nie przegrał w tym sezonie. Trudno było oczkować, że skoro do tej pory nie dawali mu rady Szwed Andreas Kramer czy Kenijczyk Nicholas Kipkoech, to polegnie w walce o prymat na krajowym podwórku. Chociaż przez większość dystansu prowadził młody Mateusz Borkowski, to doświadczenie wzięło górę. Wicemistrz świata wyprzedził klubowego kolegę i uzyskał czas 1:48:08 i obronił tytuł.

Zawodnik RKS Łódź zapowiedział, że wystartuje podczas mityngu w Glasgow, wchodzącym w skład cyklu IAAF Wolrd Indoor Tour. Start w mistrzostwach świata w Birmingham w rozmowie z TVP Sport określił jako „prawdopodobny”.

Sobotnie eliminacje w biegach na 400 m przyniosły wiele emocji. Z bardzo dobrej pokazał się Karol Zalewski, który uzyskał wynik 46.20. Tym samym ustanowił nowy rekord życiowy. Za jego plecami finiszował Łukasz Krawczuk, który uzyskał rezultat 46.59. Swoją serie wygrał też Rafał Omelko z czasem 46.52. Przypomnijmy, że minimum wynosi 46.70 sek.

Wśród pań wskaźnik w kwalifikacjach uzyskała Aleksandra Gaworska - 53.06, co jest jej nowym rekordem życiowym. Zawodniczka ten wynik poprawiła jeszcze w finale.

Złote medale wywalczyli Jakub Krzewina, który rezultatem 46.15 uzyskał czwarty wynik w historii polskiej lekkiej atletyki, oraz rekord msitrzostw. Wśród pań najlepsza była rekordzistka kraju - Justyna Święty-Ersetic, która wygrała z wynikiem 52.11 sek.

Na 400m Polska ma kłopot bogactwa. Minima uzyskało po czworo zawodników i zawodniczek!Wystartować indywidualnie może tylko po dwoje reprezentantów z każdego kraju, tak wśród kobiet jak i mężczyzn.

W sprintach na 60 m status quo. Złoto obroniła Ewa Swoboda, która uzyskała wynik 7.22 sek., oraz Remigiusz Olszewski, który wygrał z czasem 6.66. Oboje mają wypełnione minima na Birmingham.

Z powodu falstartu, do finału 60 m nie awansowała Anna Kiełbasińska. Zawodniczka SKLA Sopot powetowała sobie to w biegu na 200 m, zdobywając złoto i ustanawiając rekord życiowy na poziomie 23.12. Wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanął Karol Zalewski ustanawiając rekord życiowy z wynikiem 20.64.

W rywalizacji na 3000 m wygrała Barbara Niewiedział – mistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro na dystansie 1500 m w kategorii T20 (niepełnosprawność intelektualna - red). Zawodniczka z powodzeniem walczy z pełnosprawnymi zawodnikami. Przed tym startem miała w dorobku trzy medale wywalczone pod dachem - dwa brązowe i jeden srebrny. W rywalizacji wzięło udział tylko sześć zawodniczek, bez zapowiadanej Sofii Ennaoui. Od początku utworzyły się dwie grupy. W prowadzącej stawce znajdowała się wspomniana Niewiedział, oraz Karolina Giza i Aleksandra Brzezińska. W końcówce najwięcej sił zachowała doświadczona paraolimpijka, która popisała się znakomitym długim finiszem. Wygrała z rezultatem 9:23.94.

W biegu panów na 3000m najlepszy okazał się stały bywalec biegów ulicznych - Adam Czerwiński, z rezultatem 8:19.46. Jest to jego trzeci złoty medal wywalczony pod dachem. Wcześniej dwukrotnie zwyciężał w biegu na 1500 m. Wynik zawodnika Wawelu Kraków jest najlepszym na tegorocznych krajowych listach. Do wskaźnika na HMŚ zabrakło jednak sporo (7:52.00 - red). Srebrny medal wywalczył Roman Kwiatkowski, a trzeci był ubiegłoroczny zwycięzca Dawid Malina, kolejny z zawodników z doświadczeniem w biegach ulicznych.

Na zakończenie mistrzostw, po raz pierwszy w historii rozegrano sztafetę mieszaną 4 x 400 m. Wygrała drużyna AZS AWF Warszawa w składzie Dariusz Kowaliuk, Emilia Ankiewicz, Weronika Wyka i Wiktor Suwara z czasem 3:27.20.

Jednym z najważniejszych wydarzeń HMP było ustanowienie halowego rekordu Polski do lat 20 w pięcioboju. Dokonała tego Adrianna Sułek. W pchnięciu kulą Paulina Guba uzyskała wynik 18.77 m, co jest czwartym rezultatem na światowych listach i nowym rekordem życiowym. Zwycięzca pchnięcia kulą panów - Michał Haratyk, ustanowił nowy halowy rekord MP - 21.47 m. W skoku o tyczce wygrali Piotr Lisek (5.83 m), wśród pań najlepsze były Kamila Przybyła i Agnieszka Kaszuba które uzyskały wynik 4.20 m.

Minima na tegoroczne Halowe Mistrzostwa Świata (2-4 marca) uzyskało już 22 polskich lekkoatletów:

• Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska i Remigiusz Olszewski – bieg na 60 m
  • Damian Czykier – bieg na 60 m ppł.
  • Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Aleksandra Gaworska i Łukasz Krawczuk, Karol Zalewski, Rafał Omelko i Jakub Krzewina – bieg na 400 m