Medale Młodzieżowych MP w przełajach rozdane. Na ME (nie) pojadą... [WYNIKI]

Opublikowane w sob., 17/11/2018 - 20:18

Dariusz Boratyński i Patrycja Kapała zostali Młodzieżowymi Mistrzami Polski w biegach przełajowych. W Namysłowie jednak ważniejsze od tego kto zdobędzie medal, było kto ma szanse wystąpić na Mistrzostwach Europy. Odpowiedzi... nie ma, jest za to wiele pytań.

Według zasad kwalifikacji, w Tilburgu reprezentować Polskę mają mają po trzy najlepsze zawodniczki w kategorii seniorek i juniorek z Namysłowa. Dodatkowo biegaczki z czwartych lokat muszą jeszcze poczekać na decyzję trenera bloku wytrzymałości.

Trzymając się tego zapisu, szanse na miejsce w kadrze ma Anna Gosk, która wygrała zmagania seniorek na 6 km (nr 15, czas 19:57).

Druga była Aleksandra Brzezińska (20:37), a trzecia Paulina Mikiewicz-Łapińska (21:07). Były to zresztą jedyne seniorki w stawce. Zabrakło przede wszystkim Katarzyny Rutkowskiej, ale też Ewy Jagielskiej oraz Pauli Kopciewskiej. Czy w takiej sytuacji związek zdecyduje się wysłać zawodniczki z miejsc 1-3, skoro tylko trzy biegaczki walczyły o kwalifikacje?

Wśród najlepszych juniorek znalazły się Eliza Megger, która wygrała rywalizację na dystansie 4 km (14:04), druga Klaudia Pawlus - rekordzistka Polski U18 w biegu na 2000 m z przeszkodami (14:15), i trzecia Kamila Pogoda (14:35). Na decyzję pionu szkoleniowego czekać musi jeszcze Monika Dubiela, która była czwarta (14:43).

Złoto w kategorii do lat 23 zdobyła Patrycja Kapała z AZS AWF Katowice (nr 21), która minęła metę jako czwarta na dystansie 6 km (21:11). Lepsze były tylko trzy wspomniane seniorki.

Według wytycznych PZLA, złota medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Polski miała znaleźć się w kadrze do Tilburga, ale pod warunkiem wykazania się dobrą dyspozycją startową. Srebrną medalistkę MMP Kapała pokonała o 5 sekund, o tyle samo była słabsza od trzeciej na mecie seniorki. Czy to wystarczy, by pojechać na Mistrzostwa Europy?

Wśród mężczyzn szanse na start w Tillburgu mieli złoty medalista Mistrzostw Polski U23, pierwszy senior oraz najlepszy junior. Warunkiem było jednak wykazanie się dobrą dyspozycją startową. Wszystko wskazuje, że seniora do Holandii nie wyślemy. Na 8-kilometrowej trasie najlepiej spisał się bowiem…. młodzieżowiec Dariusz Boratyński (24:37).

To kolejny tytuł zdobyty przez zawodnika AZS AWF Wrocław w tym roku, po złocie MP U23 na 5000 i 10 000 m. Dwanaście sekund za nim uplasował się najlepszy senior Kamil Jastrzębski (24:50). Porażkę z młodszym zawodnikiem trudno będzie wytłumaczyć jako wspomnianą „dobrą dyspozycją startową”.

Zresztą do Namysłowa przyjechało tylko dwóch zawodników, którzy skończyli wiek młodzieżowca. Drugim był Jakub Nowak, który zajął dopiero 7. miejsce (25:27). Zabrakło m.in. zgłoszonego Krzysztofa Gosiewskiego - mistrza kraju z 2014 roku. Dodajmy, że wśród juniorów na 6-kilometrowej trasie wygrał Bartosz Jarczok (18:28).

25. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych rozegrane zostaną 9 grudnia. Ostateczny termin zgłaszania reprezentacji mija 29 listopada. Zapewne wtedy poznamy też ostateczny skład reprezentacji. Już teraz mówi się o tym, że powołania mogą różnić się od tego co było ustalane w kwalifikacjach. Być może powołanie do kategorii młodzieżówek dostanie Weronika Pyzik, która przebywa w USA i trenuje na znanym uniwersytecie w Oregonie. Rok temu była piąta w akademickich mistrzostwach USA, nie wykluczone że powstanie drużyna naszych młodzieżowców. Jeśli tak to pewnie czyimś kosztem...