Mistrzowie Polski w Skyrunningu ślizgali się na Kasprowym

Opublikowane w pon., 24/10/2016 - 13:03

W miniony weekend na śnieżnych stokach Kasprowego Wierchu rozegrano mistrzostwa Polski w Skyrunningu w formule Vertical Kilometer. Złote medale wywalczyli Krzysztof Bodurka (KS Cracovia) oraz Anna Celińska ( Byledobiec Anin). W zmaganiach wzięło udział blisko 280 osób.

Zawody rozgrywane są od 2008 roku i cieszą się uznaniem najlepszych „górali” w kraju. Dziewiąta edycja zawodów stała się areną Mistrzostw Polski w Skyrunningu w biegu Verical, o przewyższeniu powyżej 1000m. W porównaniu z ubiegłymi edycjami trasa licząca 8,5 km została skrócona o ok. 700 m, co miało związek z remontem kanalizacji, ale przewyższenie liczące +1072 m, zostało zachowane. Trasa po mistrzostwo Polski wiodła z Zakopanego przez Kuźnice, Myślenickie Turnie, aż na Kasprowy Wierch (1986 m n.p.m). Podbieg ciągnął  się mozolnie aż do mety na szczycie „Kasprowego”, a wszystko rozgrywało się w pięknej scenerii Tatrzańskiego Parku Narodowego, chociaż pogoda nie zachęcała do podziwiania widoków.

-Spodziewaliśmy się od dwóch tygodni, że będzie taka zimowa pogoda. Jednak wiadomo, jak to w Tatrach jest. Wszystko może się zmienić z godziny na godzinę.  Jeszcze w piątek przewidywaliśmy taką dziurę pogodową. Liczyliśmy na trochę słońca w trakcie biegu. Rozpogodziło się akurat po zmaganiach. Było też trochę deszczu. W górnych partiach w nocy były -3 stopnie i zmroziły wszystko. Trzeba przyznać, że sam szlak był śliski. Na szczęście nikomu nic się nie stało.” mówi Paweł Drost, jeden z organizatorów imprezy.

Na śliskim szlaku,  zwycięzcą biegu został Krzysztof Bodurka, który ma już na koncie tytuł  wicemistrza Polski w biegach górskich w stylu alpejskim. Na Kasprowym uzyskał czas 50:23. Drugie miejsce zajął  zawodnik z Zakopanego Marcin Rzeszótko z czasem 51:32. Trzecią pozycję zajął Piotr Koń z rezultatem 51:42.

Wśród pań najlepsza okazała się wielokrotna medalistka kraju w biegach górskich Anna Celińska, która zwyciężyła z czasem 58:27. Przypomnijmy, że  rekord trasy wynosi 58:31 i należy do Dominiki Wiśniewskiej Ulfik. Jednak ze względu na skrócenie trasy, wynik tegorocznej zwyciężczyni biegu nie może być uznany jako rekordowy. Na drugiej lokacie uplasowała się Katarzyna Golba, która uzyskała wynik 1:00:49,  Co ciekawe, ta zawodniczka przez większość kariery związana była z chodem sportowym. Trzecie miejsce wywalczyła Martyna Kantor z rezultatem 1:02:54.

Łączna pula nagród finansowych Alpin Sport Tatrzańskiego Biegu Pod Górę i Mistrzostw Polski SkyRunning w Vertical km wynosiła  9.500,00 zł