MŚ Juniorów udane dla Polaków. Znów doping

Opublikowane w pon., 25/07/2016 - 11:56

W niedzielę w Bydgoszczy zakończono 16. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce. Rywalizacja na stadionie Zawiszy trwała przez sześć dni a nasi reprezentanci wywalczyli 4 medale - 2 złote i 2 srebrne.

W ostatnim dniu mistrzostw srebrny medal wywalczył Oskar Stachnik w rzucie dyskiem. Polak uzyskał odległość 62.83m, co jest jego rekordem życiowym. Przed finałem zawodnik ULKS Uczniak Szprotawa miał dopiero szósty wynik w stawce. Zwyciężył Katarczyk Mohamed Ibrahim Moaaz. Drugi z Polaków Konrad Bukowiecki - mistrz świata juniorów w pchnięciu kulą, zajął wysokie piąte miejsce.

W finale rywalizacji na 4x400m pań, sztafeta w składzie Katarzyna Martyna, Karolina Łozowska, Natalia Węglarz oraz Natalia Kaczmarek zajęła szóste miejsce z najlepszym czasem w sezonie - 3:36.95. Złoto zdobyły Amerykanki z wynikiem 3:29.11, obejmując prowadzenie na światowych listach w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce wywalczyły zawodniczki z Jamajki z wynikiem 3:31.01. Brąz przypadł Kanadyjkom, która pobiły rekord kraju juniorek czasem 3:32.25. Dodajmy, że zwycięska passa USA w tej konkurencji trwa od 2002 roku, od MŚJ rozgrywanych w Kingstone na Jamajce.

Bliżej medalu była sztafeta 4x100m kobiet. W sobotnim finale ekipa w składzie Klaudia Adamek, Martyna Kotwiła, Olga Pietrzak oraz Ewa Swoboda zajęła czwarte miejsce z czasem 44.81. Do Niemek które wywalczyły brąz Polki straciły tylko 0,63 sek. Złoty medal wywalczyły reprezentantki USA z wynikiem 43.69 sek. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Francji z rezultatem 44.05 sek. Dodajmy, że w półfinałach Polki pobiły rekord kraju do lat 20 z czasem 44.55 sek. Po biegu Ewa Swoboda przez chwilę nie mogła wstać z bieżni. Jak się okazało powodem były mocne skurcze. Na szczęście skończyło się tylko na strachu.

Z dobrej strony pokazała się też Aneta Konieczek, która piątkowym finale biegu na 3000m z przeszkodami zajęła dziewiąte miejsce z czasem 10:00:58, co jest nowym rekordem Polski juniorów. Jest to też dwunasty wynik w tym roku na świecie. Złoty medal zdobyła Kenijka Celliphine Chepteek Chespol z rezultatem 9:25.15, czym ustanowiła nowy rekord mistrzostw świata juniorów.

W biegu na 5000m mężczyzn zwyciężył Etiopczyk Selemon Barega, który poprawił rekord życiowy o blisko 28 sekund i zwyciężył z czasem 13:21.21, poprzedni rekord wynosił 13:49.53. Srebro wywalczył pochodzący z Dżibuti Djamal Direh ze stratą zaledwie 0,29 sek.. Brąz przypadł Kenijczykowi Wesleyowi Ledamie z rezultatem 13.23.34. Najlepszy z Europejczyków był Serb Elzan Bibić był ósmy z wynikiem 13:51.40. W stawce nie było żadnego z Polaków.

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy złote medale dla naszego kraju wywalczyli kulomiot Konrad Bukowiecki oraz oszczepniczka Klaudia Maruszewska. Srebro dołożyli sprinterka Ewa Swoboda i dyskobol Oskar Stachnik.

MŚ U20: Już 3 medale Polaków. Ewa Swoboda show!

W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 6. miejsce w dorobkiem 4 medali w tym 2 złotych. W tym zestawieniu nasza kadra uplasowała się najwyżej spośród krajów europejskich. Zwyciężyli Amerykanie, którzy łącznie zgromadzili 21 krążków, w tym 11 złotych oraz 6 srebrnych.

Na koniec smutny fakt. Najgroźniejszy rywal Konrada Bukowieckiego, srebrny medalista z Bydgoszczy w pchnięciu kulą Rumun Andreia Toader został przyłapany na stosowaniu dopingu. Stosowanie niedozwolonych środków u zawodnika wykryto na początku czerwcu podczas zawodów rozgrywanych w jego ojczyźnie.