MŚ Skyrunning: Polacy w drugiej dziesiątce

Opublikowane w sob., 23/07/2016 - 15:37

W Vall de Boi, w południowej części Pirenejów trwają Mistrzostwa Świata w Skyrunnigu. Z Polakami w stawce.

Pierwszym akcentem imprezy był KM Vertical rozgrywany na dystansie 2,8 km. Bieg o sumie przewyższeń 1030m wygrał Norweg Stian Angermund-Vik, który wprawdzie padł na mecie ze zmęczenia, ale zanim to zrobił, wyprzedził rywali z takim przyspieszeniem, jakby brał udział w zawodach sprinterskich. Metę przekroczył z czasem 34:16.09.

To zwycięstwo i tytuł mistrza świata VK rozbudziły apetyt na więcej. Zwycięzca niedawnego VK na Mont Blanc Marathon, stanął na starcie Skymarathon Trail – 42 km i 3200m przewyższeń.

Maraton początkowo prowadził Tom Owens i to on był pierwszy w punkcie kontrolnym koło 16-kilometra. Na tym etapie biegu Marcin Świerc zajmował 16. miejsce, a Bartosz Gorczyca ze stratą 5 sekund do Marcina był 17. Bartek Trela był wtedy 237 – zgodnie z przewidywaniami Bartka:

Marcin i Bartosz odrabiali stratę do zwycięzcy i przesuwali się w klasyfikacji MŚ. Na 34. kilometrze Marcin był 13., a Bartosz, który początkowo planował biec na dłuższym dystansie, przesunął się o 3 miejsca w górę.

Na tym punkcie kontrolnym zmieniła się również pozycja lidera. Tom Owens miał teraz ponad 4 minuty straty do Stiana Angermundsena-Vika. Norweg utrzymał prowadzenie do końca i linię mety biegu przekroczył jako pierwszy z czasem 3:56:47. Zdobył drugi tytuł mistrzowski i był jedynym finiszerem z czasem poniżej 4 godzin.

28 minut i 35 sekund po zwycięzcy, na 13. pozycji bieg ukończył Marcin Świerc. Bartosz Gorczyca był ostatecznie 14. z czasem 4:28:26). Bartek Trela zajął ostatecznie 236. miejsce z czasem 6:55:48.

Wśród pań górski maraton wygrała Maite Maiora Elizondo (04:42:15). Hiszpanka jest mistrzynią Europy w VK. Poprzedni sezon zakończyła na 3. miejscu PŚ w VK i jako czwarta zawodniczka Skyrunning Worldcup.

Powoli kończą się zmagania maratończyków, a na zwycięzcę czeka meta ultramaratonu rozgrywanego na dystansie 105 km (8000m przewyższeń). Od 45. kilometra stawce przewodził Luis Alberto Hernando. Wśród pań niemal od początku biegu na pozycji liderki utrzymywała się Caroline Chaverot.

Bieg mężczyzn już rozstrzygnięty - zwyciężył Hernando. Tak przekraczał linię mety:

Drugie miejsce - z półgodzinną stratą - wywalczył Andy Symmond (13:25:41). Podium MŚ uzupełnił Javier Dominguez Ledo (13:38:04).

Jedyny Polak w tym biegu - Wojtek Rzywucki - wciąż jest na trasie.

Wyniki na żywo: TUTAJ