Noc-Zima-Góry 2018: Magiczny Szczeliniec [ZDJĘCIA]


Opublikowane w wt., 13/02/2018 - 09:52

Za nami drugie spotkanie w ramach cyklu pn. Noc-Zima-Góry 2018. Tym razem Nocni, Zimowi Zdobywcy spotkali się w Karłowie k. Kudowy Zdrój w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Do udziału tym razem zgłosiło się ok. 35 osób.

- Cieszy nas bardzo udział nowych uczestników, którzy o cyklu NZG dowiedzieli się na naszym partnerskim wydarzeniu pn. "Postaw suty w lutym" - informuje Paulina Ruta z Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, koordynatorka cyklu.

- Nasza skalna przygoda w Górach Stołowych rozpoczęła się tradycyjnie sprawdzeniem listy obecności, rozdaniem identyfikatorów i krótką odprawą techniczną. Zaraz potem rozpoczęła się prezentacja filmu edukacyjnego w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych w Karłowie. Film trwał 30 minut i dotyczył Gór Stołowych - ich budowy, ale także występujących tutaj ciekawych gatunków zwierząt i roślin.

Każdy Zdobywca otrzymał prezent od Parku - długopis, mapkę, ulotkę promocyjno-informacyjną. Po filmie - już po ciemku - z czołówkami na głowach, wszyscy zgodnie udali się na wspólną rozgrzewkę przed wymarszem na szczyt Szczelińca.

Podejście wyjątkowo strome, dość mocno momentami oblodzone. Do samego schroniska prowadzą schody z barierkami, co zapewne ułatwiło wejście.

Na górze przywitało nas wyjątkowo ciepłe i przyjemne schronisko „Na Szczelińcu”. Uczestnicy zajęli wcześniej zarezerwowane miejsca noclegowe w przytulnych pokojach. Tuż po tym, ok. godz. 20.00, rozpoczęła się prelekcja Gościa Specjalnego. Był nim tym razem Przewodnik Sudecki - Dariusz Mielec, który wprowadził Zdobycwów w tajniki Gór Stołowych, dodając sporo nigdzie nie publikowanych informacji o legendach i ciekawych wydarzeniach w tym regionie. Nie zabrakło szczegółowej informacji o skale, która jest hasłem przewodnim naszego cyklu w 2018 roku.

Po prelekcji przyszła pora na pytania do Gościa. Nie zabrakło konkursów z nagrodami.

Ok. godz. 22.00, obsługę schroniska zaprosiła uczestników spotkania do wspólnej obserwacji nieba, które z tego miejsca wyglądało imponująco! Rano, tuż po godz. 7.00, tarasie widokowym w okolicy Skalnego Labiryntu próbowaliśmy łapać wschód słońca. Tym razem słońce miało jednak inne plany. Zamglone niebo, zarysy wspaniałych i tajemniczych Gór Stołowych przypominających stoły, a także ośnieżone skały stworzyły bardzo wyjątkowy klimat w tym miejscu. Uczestnicy byli zachwyceni.

Po wspólnym zejściu na dół, wszyscy udali się na parking YMCA, skąd każdy, na własną odpowiedzialność, udał się do kolejnego labiryntu tego regionu – do Błędnych Skał. Było ślisko i momentami niebezpiecznie. Trasy te czynne są tutaj od wiosny do jesieni, a zimą są oficjalnie niedostępne, ale można tu wchodzić na własną odpowiedzialność.

Spotkanie w Górach Stołowych śmiało możemy nazwać spotkaniem rodzinnym. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za wspaniale spędzony czas wśród magicznych skał Gór Stołowych.

Po powrocie wszystkich Uczestników i dojściu do parkingu - każdy pojechał w swoją stronę. Od tej pory w głowach Uczestników tkwi już 3. Biwak Zimowy, który odbędzie się w okolicy Schroniska PTTK „Szwajcarka” już 23 lutego. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy!

Paulina Ruta, PSNW

Polecamy również:


Podziel się: