Park Skaryszewski bez imprez biegowych? Jest wniosek

 

Park Skaryszewski bez imprez biegowych? Jest wniosek


Opublikowane w czw., 12/01/2017 - 09:25

Lokalni aktywiści z Saskiej Kępy i Kamionka złożyli do stołecznego ratusza z wniosek o zaprzestanie organizacji uciążliwych imprez na terenie parku Skaryszewskiego. Dotyczy to zarówno pikników jak i biegów masowych. Czy możliwy jest scenariusz, w którym dojdzie do zaprzestania rozgrywania zawodów w „Skaryszaku”?

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego powstał w latach 1905-1922, według projektów ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. W 1973 r. został wpisany do rejestru zabytków. Na ok 50 ha parku znajdziemy m.in. Amfiteatr, stadion piłkarski (Drukarz Warszawa), korty tenisowe (AZS Tenis Club). Dodatkowo przy Jeziorku Kamionkowskim funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wspomniana infrastruktura sprawia, że miejsce to jest chętnie odwiedzane przez miłośników różnego rodzaju aktywności.

Zdaniem organizatorów akcji „Cicho jest w parku Skaryszewskim”, pierwotną funkcją Parku jest umożliwienie mieszkańcom spokojnego odpoczynku. Ów spokój mają zakłócać uczestnicy organizowanych tu imprez, w tym biegów masowych. Dodatkowo, uczestnicy tych wydarzeń mają często wjeżdżać na teren parku samochodami. Ze strony lokalnych działaczy rozwiązanie jest jedno...

W swoim apelu do Prezydent Miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz aktywiści domagają się zablokowania hałaśliwych imprez w zabytkowym terenie. Powołują się tu m.in. na badania przeprowadzone w ramach projektu „Przyroda Parku Skaryszewskiego” z 2014 roku, według których głównymi powodami odwiedzin parku była właśnie chęć odpoczynku w ciszy. Ankietowani za najczęstszą formą spędzania wolnego czasu uznawali spacer. Sport w tym drugim zestawieniu zajmował ostatnie miejsce, za biernym odpoczynkiem.

Podkreślana jest też wartość przyrodnicza tego miejsca. W parku występować ma bowiem 162 gatunki i odmiany drzew i krzewów oraz 80 gatunków ptaków. Jest to jedyne miejsce, gdzie można spotkać 2 gatunki słowika. Stwierdzono też występowanie 16 gatunków ssaków, w tym 5 gatunków nietoperzy, jeża bobra, piżmaka, nawet lisa. Badania wykazało również obecność 14 gatunków ślimaków i 10 gatunków mrówek, a wśród nich gatunki rzadkie i chronione. Ta ostoja ma być systematycznie niszczona przez różne pikniki, biegi i koncerty.

Wśród sygnatariuszy wniosku jest m.in. Rada Osiedla Kamionek, która sprawuje Patronat Honorowy nad Biegiem Wedla. Podczas zawodów jest przyznawany puchar dla najwyżej sklasyfikowanego mieszańca tego osiedla.

– Uważam, że taki Bieg Wedla wpisuje się w infrastrukturę tego miejsca i komponuje się z tym, do czego to miejsce zostało stworzone. Mam tu na myśli uprawianie ruchowej rekreacji . Z tego co wiem, według opinii pani prezes rady Osiedla Kamionek, nasza impreza jest podawana jako przykład właściwej organizacji – powiedział nam Andrzej Krochmal, organizator Biegu Wedla, który odbywa się tu zimą. Sprzeciwia się zamknięciu tego terenu na imprezy sportowe.

– Nie chcemy, żeby „Skaryszak” był miejscem z zakazem wstępu dla zawodów biegowych. Zwłaszcza teraz gdy tyle, mówi się o zanieczyszczaniu powietrza. Gdzie więc biegać jak nie w parku? Jak widać, część mieszkańców miasta jest niezadowolona, gdy blokowane są ulice. Inna grupa gdy zawody są w parku. Ale trzeba znaleźć jakieś porozumienie i zrozumieć się wzajemnie. Mam nadzieje, że coś uda nam się wypracować w tej kwestii – dodał nasz rozmówca.

We wniosku złożonym do Ratusza czytamy, że za „uciążliwe imprezy” uznaje się wydarzenia, które wymagają: rozstawienia sceny, ciężkiego sprzętu (scen), wiążą się z zastawieniem trawników, emitują nadmierny hałas, zanieczyszczają powietrze, mają charakter stricte komercyjny, zawłaszczają przestrzeń parkową na ekspozycję reklam, zakładają udział znacznej liczby osób, skutkują parkowaniem aut w alejkach i na trawnikach. Rekomendowanym miejscem do przeprowadzenia tego typu wydarzeń mają być błonia Stadionu Narodowego, jednak jak podkreślono, „i w takim przypadku należy ograniczyć ich wpływ na przyrodę Parku Skaryszewskiego.”

– O akcji dowiedziałam się od dziennikarzy. Muszę przyznać, że informacja ta mnie zaskoczyła. Uważam, że takie jak miejsca jak Park Skaryszewski służą m.in. do tego, żeby odbywały się w nich wydarzania rekreacyjno-sportowe. Oczywiście muszą być zachowane pewne warunki, jak np. liczba uczestników. Jednak imprezy w tym parku powinny się odbywać. Ludzie przychodzą tu, żeby aktywnie spędzić czas, a nie siedzieć w domu przed telewizorem czy komputerem – wskazuje Alina Sakwa, organizatorka Biegu Noworocznego.

Organizatorzy akcji twierdzą, że w zeszłym roku w parku co tydzień odbywała się jakaś impreza. Na „czarnej liście” wydarzeń znalazły się m.in. Święto Francji, Stulecie Pragi Południe oraz BMW Półmaraton Praski. Park ma być gorzej traktowany niż inne warszawskie zielone miejsca: Łazienki Królewskie czy Ogród Krasińskich.

– Uważam, że imprezy biegowe powinny się odbywać w Parku Skaryszewskim. Jako radna, zaproponuję pewne rozwiązania po zasięgnięciu opinii specjalistów z zakresu ochrony środowiska, m.in umiejscowienie scen tak, by nie niszczyły roślinności. Nagłośnienie nie powinno przekraczać określonego poziomu decybeli, a imprezy nie powinny odbywać się zbyt późnych godzinach wieczornych. Jeśli impreza trwa dwie, trzy godziny to myślę, że nie ma większego problemu. Trzeba jednak zachować pewien umiar – powiedziała nam Katarzyna Olszewska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Warszawa Praga Płd, prywatnie aktywna biegaczka.

Sygnatariusze wniosku zapowiadają, że będą nagłaśniać przypadki uciążliwych imprez, a w razie konieczności zbiorą podpisy pod wnioskiem o konsultacje społeczne ws. oczekiwań mieszkańców wobec Parku Skaryszewskiego.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce