Polacy z medalami MŚ OCR! Mamy mistrzynię!

Opublikowane w pon., 16/10/2017 - 13:36

W miniony weekend w Kanadzie przedstawiciele 67 krajów rywalizowali o najwyższe trofea Mistrzostw Świata OCR, czyli mistrzostw w biegach przeszkodowych. Na medal, a nawet trzy (!), spisała się Małgorzata Szaruga.

Impreza odbyła się na terenie ośrodka narciarskiego Blue Mountain, położonego w prowincji Ontario. Zmagania odbywały się na dwóch dystansach - 3 i 15 km. Na krótszej trasie rywalizowano już w piątek, a do pokonania było 15 utrudnień. W sobotę uczestnicy zmierzyli się z dłuższym dystansem zawierającym 43 przeszkody. Trzeciego, a zarazem rywalizowały drużyny.

Na trasie nie brakowało różnego rodzaju ścian, lin, ramp, czołgania pod zasiekami, błota, typowego małpiego gaju, ale też co oczywiste, biorąc pod uwagę lokalizację imprezy, podbiegów. Zmagania utrudniała pogoda. Padający deszcz sprawiał, że większość utrudnień stawała się śliska.

Elita

Tak jak się spodziewano, mistrzostwa zdominował Jonathan Albon. Brytyjczyk zdobył złoto zarówno na 3 i 15 km. Na dłuższym obronił tytuł mistrza globu. Jego najgroźniejszy rywal, Kanadyjczyk Ryan Atkins, dwukrotnie musiał zadowolić się srebrem. Wśród pań na krótszym dystansie triumfowała Amerykanka Nicole Mericle. Na dłuższym tytuł obroniła Kanadyjka Lindsay Webster.

Najwyżej z Polaków wśród elity na 3 km, uplasował się Sebastian Kasprzyk, który zajął 15 miejsce (22:59). Natomiast Kamil Pupkowski był 88. (1:23:11). Niestety zmagań nie ukończył mistrz świata w biegu po schodach Piotr Łobodziński, który miał problemy z chwytem na jednej z przeszkód. Dodajmy, że zwycięzca 3 km trasę pokonał w czasie 17:23.

W rywalizacji na dłuższym dystansie najlepszym z BIało-Czerwonych był Grzegorz Szczechla, który zajął 34. pozycję z czasem 1:58:08. Na 53. miejscu uplasował się Mateusz Chyliński z wynikiem 2:05:05, Rafał Wełna był 112. z wynikiem 2:43:26 a Kamil Pupkowski 164. z rezultatem 4:49:31. Jonathan Albon trasę pokonał w 1:33:48. Żadna z Polek nie znalazła się w serii elity.

3 km

Na krótszym dystansie srebrny medal w grupie K20-29 wywalczyła Małgorzata Szaruga, która uzyskała czas 28:09. Do zwyciężczyni Dunki Katji Christensen straciła ponad minutę. Trzecia była pochodząca z RPA Michelle Meyer z wynikiem 30:05. Na 8. miejscu w tej kategorii znalazła się Małgorzata Daszkiewicz, tracąc do zwyciężczyni ponad 10 minut.

Tuż za podium w grupie M40-49 znalazł się mieszkaniec Nowego Targu Robert Krzystoniak, z czasem 24:12. Polaka od trzeciego miejsca dzieliła nieco ponad minuta. Wśród mężczyzn w kategorii M13-19 na wysokiej 8. pozycji uplasował się Marian Sobierajski, z wynikiem 25:31. Wygrał Kanadyjczyk Mathieu Remy, z rezultatem 23:02.

W grupie M20-29 wysoko uplasował się Dawid Hajnos, zajmując 5. miejsce i tracąc do podium niecałe 40 sekund. Natomiast Robert Bandosz był 21. Tuż za Bandoszem uplasował się Mateusz Kaczmarski.

W kolejne grupie wiekowej najlepszy z Polaków był Łukasz Wańczyk z Nowego Sącza, który zajął 12. miejsce wśród 30-latków. Do zwycięzcy Amerykanina Yuriego Force stracił cztery minuty. W najstarszej grupie 50+ Andrzej Doromiejczuk był 23.

15 km

W rywalizacji na 15 km kolejny powód do radości dała nam Małgorzata Szaruga. Zawodniczka z Rabki-Zdroju zdobyła złoto w kategorii K25-29, pokonując trasę w czasie 2:26:25. Polka wzięła udany rewanż za zmagania na dystansie 3 km. Tym razem to druga była Dunka Katja Christensen, różnica na mecie była jednak minimalna.

Czwarte miejsce zajęła Małgorzata Daszkiewicz. Płocczanka do trzeciego miejsca traciła jednak aż 11 minut. W czołówce znalazła się też Jowita Polańska z Krakowa, która przybiegła jako 16. z wynikiem 3:49:47. W kolejnej kategorii wiekowej najlepszą z Polek była Aleksandra Wronka z Nowego Targu, która zajęła 25. lokatę z wynikiem 3:59:15.

Wśród mężczyzn w kategorii poniżej 17 lat Bolesław Sobierajski zajął 18. pozycję. Do zwycięzcy stracił 41 minut. W kolejnej grupie wiekowej Sebastian Kasprzyk z Dobczyc zajął wysokie 6. miejsce z czasem 2:00:51. Do brązowego medalisty stracił 7 minut.

W kategorii M25-29 Robert Bandosz uplasował się na 16. miejscu. W następnej kategorii wiekowej najlepszym z Polaków był wspominany wcześniej Łukasz Wańczak, który zajął 25. miejsce. Znów wygrał Amerykanin Force. W kategorii M50+ Andrzej Doromiejczuk był 56. z czasem 4:13:20.

Sztafety

Ostatniego dnia drużyna OCRA Poland wywalczyła srebrny medal w sztafetowej rywalizacji mieszanej w kategorii elity. Nasz zespół wystąpił w składzie z Piotrem Łobodzińskim, Małgorzatą Szaruga i Wojciechem Sobierajskim.

Wygrali Amerykanie z 2 i półminutową przewagą nad naszym zespołem. Nad trzecim zespołem RPA Polacy mieli półminutową przewagę.