Polka wysoko w przełajowych mistrzostwach USA [WIDEO]

Opublikowane w czw., 23/11/2017 - 15:57

Weronika Pyzik bardzo dobrze spisała się podczas podczas Akademickich Mistrzostw USA w biegach przełajowych. Polka indywidualnie zajęła piąte miejsce, a jej uczelnia - Uniwersytet z San Francisco - zdobył srebrny medal drużynowo (nr 564 na zdjęciu).

Finały szkół wyższych zrzeszonych w NCAA cieszą się za oceanem wielką popularnością. Dla wielu zawodników to początek drogi do wielkiej kariery. Wszyscy w Stanach śledzą losy pochodzącego z Kenii Edwarda Chesereka. W barwach uczelni z Oregonu zdobył już 17 tytułów mistrza kraju, najwięcej w historii. W tym roku zakończył uczelnianą karierę i jest jedną z nadziei olimpijskich Jankesów.

Wróćmy jednak do weekendowych zmagań w Louisville, w parku Toma Sawyera. Biegaczki rywalizowały na 6-kilometrowej trasie. W zmaganiach najwyższej dywizji „I” wzięło udział aż 255 zawodniczek, a zmagania można było śledzić na żywo w internecie (odpłatnie, co tylko podkreśla prestiż imprezy). Przy trasie ustawił się tłum kibiców. Atmosfera jak na największych zawodach!

Polka cały czas utrzymywała się w czołówce stawki.

Szans rywalkom nie dała jednak Kenijka Ednah Kurgat reprezentująca uczelnie z Nowego Meksyku (wynik 19:19). Polka do podium straciła zaledwie 6 sekund. Na pocieszenie pozostaje fakt, że na drugim miejscu finiszowała jej koleżanka z uczelni Charlote Taylore, więc punkty i tak powędrowały do zespołu z San Francisco.

W klasyfikacji drużynowej wygrał zespół z Nowego Meksyku.

ZOBACZ NAGRANIE Z WYŚCIGU: TUTAJ

Panowie rywalizowali na dystansie 10 km. Indywidualni najlepszy okazał się Kanadyjczyk Justyn Knight z Syracuse, dziewiąty zawodnik mistrzostw świata w Londynie w biegu na 5000 m, który uzyskał czas 29:00. Klasyfikacje drużynową wygrała Arizona.

W 2014 roku Weronika Pyzik zajęła 10. miejsce w kategorii juniorek podczas Mistrzostw Europy w biegach przełajowych. Rok później startowała na MŚ w chińskim Guiyang. Zajęła tam 85. miejsce. W tym roku podczas mistrzostw Europy U23 na 5000 m w Bydgoszczy, zajęła 6. miejsce. W przeszłości zawodniczka Znicza Biłgoraj była też mistrzynią Europy juniorek młodszych w biegu górskim ( Irlandia 2012 rok). Teraz kontynuuje karierę i edukację za oceanem. Jak widać, z powodzeniem.