Przełaje wróciły na arenę olimpijską. Ale...

Opublikowane w wt., 16/10/2018 - 16:02

Po 94 latach przerwy biegi przełajowe wróciły do programu Igrzysk Olimpijskich. Póki co zawitały do programu Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Ale ma być to pierwszy krok w kierunku powrotu na główną sportową scenę.

Przełaje na igrzyskach rozgrywane były trzy razy, w latach 1912-1924. Konkurencja ta została wycofana po rywalizacji w Paryżu, gdy na 38 startujących aż 23 nie ukończyło biegu. Problemem okazały się wówczas tyle trudna trasa, co ekstremalny upał oraz trujące opary ulatniające się z pobliskiej elektrowni.

Od kilku lat trwa kampania mająca na celu przywrócenie biegów przełajowych na najważniejszą imprezę czterolecia. Takie legendy jak Etiopczyk Haile Gebrselassie, Kenijczyk Paul Tergat zaproponowały, by włączyć przełaje do igrzysk, ale tych zimowych. Zdaniem lekkoatletycznych legend, tym ruchem MKOL zyskałby kibiców w Afryce.

Również obecny prezydent IAAF, lord Sebastian Coe jest gorącym zwolennikiem przełajów i chciałby, żeby konkurencja wróciła na Igrzyska. On jednak zmienił nieco swoją ocenę sytuacji i chętnie widziałby przełaje znów na Igrzyskach letnich, w Paryżu w 2024 roku, w setną „rocznicę” opuszczenia programu Igrzysk.

Pierwszy, choć nieco chwiejny krok w kierunku powrotu przełajów na Igrzyska postawiono w poniedziałek w Buenos Aires na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. O medale walczono tam w dwóch etapach. W pierwszym rywalizowano na… bieżni, na dystansach 1500, 2000 i 3000 m z przeszkodami. W drugim, biegano przełajowo na dystansie 4 km. Wyniki obu konkurencji przeliczano na punkty (1 miejsce to 1 punkt, 10 miejsce to 10 pkt itd) - wygrywali Ci zawodnicy, którzy zgromadzili najmniejszą liczbę punktów.

W przełaju dziewcząt najszybsza była Ugandyjka Sarah Chelangat, która dystans pokonała w 12:32. Chelangat wygrała też bieg na 3000 m. Druga w przełaju była Kenijka Edinah Jebitok z 5 sekundami straty. W pierwszym etapie była górą w biegu na 1500 m. Trzecia metę minęła inna Kenijka - Fancy Cherono, z wynikiem 12:51, która z kolei wygrała bieg na 2000 m z przeszkodami. Na mecie wszystkie były w pełni zadowolone, bo... wszystkie 3 zdobyły złote medale

Nasza reprezentantka Klaudia Kazimierska była 39. z wynikiem 14:45, co dało jej ostatecznie 13. miejsce na 1500 m (Polka była dziesiąta w pierwszej rundzie na tym dystansie).

Przełaj chłopców wygrał Kenijczyk Jackson Kavesa Muema. 4-kilometrową trasę pokonał w 11:12, wyprzedzając o sekundę Etiopczyka Berihu Aregawi. Trzeci był Ugandyjczyk Oscar Chelimo z wynikiem 11:28. Była to odwrotna kolejność niż w biegu na 3000 m.

Najlepszy z Europejczyków w przełaju był Francuz Baptiste Guyon - 11. miejsce (11:53). Choć w biegu na 2000 m z przeszkodami był szósty, wrócił do domu… ze srebrnym medalem w tej kombinowanej bieżniowo-przełajowej rywalizacji.

Sposób, w jaki przyznawano medale jest skompilowany i nie ułatwiał śledzenia rywalizacji. Nawet będąc jedenastym na mecie biegu przełajowego, można było zdobyć srebro na 1500 m.... Żeby wiedzieć co się dzieje na trasie, trzeba było dobrze zaznajomić się z wynikami poprzednich konkurencji. Tymczasem to w prostocie tkwi fenomen przełajów…