Rekord kraju... co cztery dni. Polki potrafią!


Opublikowane w śr., 14/02/2018 - 12:20

Ledwie cztery dni przetrwał halowy rekord Polski w biegu na 300 m Justyny Święty–Ersetic. Piątkowy wynik Pani Justyny na tym nietypowym dystansie poprawiła we wtorek Anna Kiełbasińska.

Podczas mityngu we francuskim Lievin, zawodniczka SKLA Sopot wygrała swoją serie biegów z czasem 37.02 s.. Tym samym o 0.37 s. poprawiła wynik Justyny Święty. Rekord ten nie dał jednak Pani Annie wygranej, bo biegnąca w innym rzucie Łotyszka Latiseva Gunta uzyskała rezultat 36.96.

Anna Kiełbasińska ma jednak powody do zadowolenia. Jej wynik jest dziś trzecim na europejskich listach sezonu i dziewiątym na świecie. Można więc żałować, że bieg na 300m nie znajduje się w programie Halowych Mistrzostw Świata. Nasza reprezentantka pobiegnie w Birmingham, tyle że na dystansie 60 m. Do wskaźnika na 400 m, wynoszącego 53.15 s., brakuje jej 0.25 s. Widać jednak, że forma biegaczki rośnie i wszystko jest jeszcze możliwe.

Podczas tych samych zawodów, bieg na 800 m wygrał Adam Kszczot (z wynikiem 1:47.12). Nad drugim na mecie Hiszpanem Alvaro de Arribą, brązowym medalistą halowych mistrzostw Europy z Belgradu, miał tylko 0,02 sek. przewagi. Jest to już trzecia wygrana zawodnika RKS Łódź w tym sezonie. W czwartek Adam będzie jedna z gwiazd mityngu Copernicus Cup w Toruniu, zaliczanego do IAAF World Indoor Tour. Polak jest liderem cyklu na dystansie 800 m. Dwukrotny wicemistrz świata z otwartego stadionu, ma też już wypełnione minimum na mistrzostwa w Birmingham.

Angelika Cichocka nie miała tym razem problemów z uznaniem wyniku, jak miało to miejsce w Madrycie. W Lievin w biegu na 800 m Polka była trzecia z czasem 2:00.70, zdobywając swoje kolejne minimum na halowe mistrzostwa świata (wskaźnik wynosił 2:02.00 -red). Już wcześniej mistrzyni Europy z Amsterdamu wypełniła standard w biegu na 1500 m. Zwyciężyła Etiopka Habitam Alemu z rezultatem 1:59.69, co dało jej prowadzenie na światowych listach, ex aequo z Brytyjką Laurą Muir. Polka posiada aktualnie piąty wynik. W czwartek zawodniczka SKLA Sopot wystartuje podczas mityngu Copernicus Cup.

Do tej pory minima na Birmingham (2-4 marca) uzyskało 15 polskich lekkoatletów:

  • Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska i Remigiusz Olszewski – bieg na 60 m
  • Damian Czykier – bieg na 60 m ppł.
  • Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz i Jakub Krzewina – bieg na 400 m
  • Adam Kszczot - bieg na 800 m
  • Angelika Cichocka – bieg na 800 m, 1500 m,
  • Sylwester Bednarek – skok wzwyż
  • Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski – skok o tyczce
  • Paulina Guba, Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk – pchnięcie kulą

RZ


Polecamy również:


Podziel się: