Rekordowy maraton w Rydze [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w pon., 21/05/2018 - 15:30

Pod znakiem rekordów upłynęła 28. edycja maratonu rozgrywanego w stolicy Łowy - Rydze. W biegu towarzyszącym na 10 km wysokie  miejsce zajął Wojciech Kopeć. Łącznie na pięciu dystansach rywalizowało ponad 37 tys. osób z 78 krajów.

Impreza uznawana jest za jeden z najprężniej rozwijających się biegów w północnej części Europy. Obecnie maraton posiada status IAAF Bronze Label. Maksymalna nagroda dla zwycięzcy wynosi tu aż 10 000 euro, czyli ok. 43 tys zł. Taką pulę gwarantuje jednak tylko określony poziom sportowy zwycięzcy, a dokładniej wyniki poniżej 2:11:30 dla mężczyzn oraz 2:31:00 dla pań.

Dodatkowa premia finansowa to 1000 euro za rekord trasy. Warto biegać szybko - zgodnie z regulaminem nagrody wypłacane są do piątego miejsca - ale tylko za wyniki powyżej 2:17:00 (mężczyźni) i 2:40:00 ( kobiety).

W tym roku organizatorzy musieli sięgnąć głąbiej do kieszeni, bo poziom był wysoki. W rywalizacji mężczyzn wygrał Etiopczyk Tsedat Ayana, który uzyskał czas 2:11:00. Tym samym poprawił on rekord trasy o 45 sekund. Drugi był znany z polskich tras Kenijczyk Silas Kiprono Too, który uzyskał wynik 2:11:13. Podium uzupełnił kolejny Kenijczyk - Joseph Munywoki, z rezultatem 2:13:10.

W zmaganiach pań górą była Kenijka Georgina Rono, która trasę pokonała w 2:28:22. Pierwszy raz w historii, w Rydze złamana została bariera 2:30:00 w biegu kobiet. Rok temu rekordzistka trasy Etiopka Bekelech Bedada uzyskała wynik 2:31:22.

Druga była inna zawodniczka z Wyżyny Abisyńskiej - Ayanu Tigist z rezultatem 2:32:46. Na trzecim miejscu uplasowała się Kenijka Nujeri Kahenya z rezultatem 2:34:41.

Najwyżej z Polaków z uplasował się Jacek Duda, która trasę pokonał w 2:56:27. Dało mu to 48. miejsce open wśród mężczyzn. Najlepszą z naszych rodaczek została Magdalena Oliviera, która trasę pokonała w 4:07:21.

W towarzyszącym biegu na 10 km skrzydła rozwinął Estończyk Karol Hussar, uzyskując czas 31:27. Czwarty był nasz maratończyk Wojciech Kopeć, z rezultatem 32:31. Polak do podium stracił 45 sekund.

Wśród pań triumfowała Białorusinka Anastasia Daszkewicz, z czasem 37:15. Zawodniczka w przeszłości wygrywała kilka imprez w Polsce, np. Bieg Winanda Osińskiego i Bieg Ku Słońcu. Była druga w Biegu Sądeczan w 2015 roku.