Rio: Brąz Nowickiego w młocie. Legenda Bolt. Felix goni

Opublikowane w sob., 20/08/2016 - 08:48

Na medal spisał się Wojciech Nowicki. Nasz reprezentant zajął trzecie miejsce w finale rzutu młotem. Jest to dziesiąty medal wywalczony przez naszą reprezentację na igrzyskach w Rio. Liczymy, że nie ostatni.

Brązowy medalista mistrzostw Europy, nasz jedynak w olimpijskim finale (po sensacyjnej porażce Pawła Fajdka w eliminacjach) spalił pierwsze dwie pierwsze próby. Zwłaszcza druga decyzja sędziów wzbudziła wiele kontrowersji. Ostatecznie po proteście Nowickiemu uznano wynik 74.94m, który dawał mu wtedy 7. pozycję.

W trzeciej próbie Polak poprawił swój wynik o 3 cm i awansował na jedną lokatę. Nasz reprezentant nie miał jednak dobrej passy. Spalił dwa kolejne rzuty. Dopiero w ostatniej próbie uzyskał wynik 77.73m i awansował na trzecie miejsce.

Mógł już tylko obserwować co robią rywale. W chwili, gdy czwarty w klasyfikacji Meksykanin Diego Del Real posłał młot na 73.57m pewne było, że nasz zawodnik zdobędzie brązowy medal. Złoto wywalczył Dilszod Nazarow z Tadzykistanu, który w piątej próbie uzyskał wynik 78.68 m.

4x400m

Do finału zmagań kobiet awansowała drużyna w składzie Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz, Iga Baumgart oraz Justyna Święty. Nasza sztafeta w swoim półfinale zajęła trzecie miejsce z czasem 3:25.34. Do rekordu kraju zabrakło zaledwie 0,84 s. (rekord polski 3:24,49 z 2004 roku). Bieg zwyciężyły Amerykanki z wynikiem 3:21.42, od początku będąc poza zasięgiem rywalek. Do kolejnej rundy bezpośredni awans uzyskiwały po trzy najlepsze sztafety z każdego półfinału i dwie z najlepszymi czasami.

Do finału w biegu na 4 x 400 metrów zakwalifikowała się również sztafeta męska. Polacy wystąpili w składzie Łukasz Krawczuk, Michał Pietrzak, Jakub Krzewina oraz Rafał Omelko. Nasi reprezentanci w swoim biegu zajęli czwarte miejsce z wynikiem 2:59.58, co jest najlepszym czasem w tym sezonie. Jest to też najszybszy bieg naszej sztafety na tym dystansie w XXI wieku. Ostatnio szybciej Polacy pobiegli w 1999 roku podczas Mistrzostw Świata w Sewilli - 2:58.91. Polacy do finału awansowali się jako jedna z drużyn z dwoma najlepszymi czasami. Półfinał zwyciężyli Jamajczycy z czasem 2:58.29.

5000m

Oczy kibiców zwrócone były głównie na Etiopkę Almaz Ayanę. Złota medalistka z Rio w biegu na 10 000m w pamiętnym finale ustanowiła rekord świata. Na dwa razy krótszym dystansie Afrykanka przewodziła na świecie z wynikiem 14:12.59 (rekord świata - 14:11,15).

Faworytka prowadziła samotnie przez 3 kilometry. Na dwa okrążenia przed końcem zmagań pogoń zainicjowały Kenijki. Skuteczną pogoń. Ostatecznie zwyciężyła Vivian Jepkemoi Cheruiyot, która w biegu na 10 000m była druga. Kenijka uzyskała czas 14:26.17. Druga była jej rodaczka Hellen Obiri z wynikiem 14:29.77, co jest jej rekordem życiowym. Brąz wywalczyła wspomniona Ayana z rezultatem 14:33.59.

Awans do finału, dzięki postawie fair play wyrażonej w półfinałach otrzymały Nikki Hamblin z Nowej Zelandii oraz Amerykanka Abbey D'Agostino. Zawodniczka z USA, prawdopodobnie z powodu odniesionego urazu, nie stawiła się jednak na starcie. Natomiast Hamblin przybiegła jako ostatnia z najlepszym czasem w tym sezonie - 16:14.24.

4x100m

Jamajczyk Usain Bolt przeszedł do historii olimpizmu zdobywając swój dziewiąty złoty medal w karierze. Jamajczyk dokonał tego razem z kolegami ze sztafety: Asafą Powellem, Yohanem Blakiem i Nickel'em Ashmeade. „Błyskawica” zakończył zmagania drużyny. Jamajka uzyskała wynik 37.27 s, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Bolt zrównał się w ilości złotych krążków olimpijskich z takimi postaciami lekkiej atletyki jak legendarny fin Paavo Nurmi czy Amerykanin Carl Lewis. Jamajczyk podczas konferencji prasowej zapowiedział, że są to jego ostatnie igrzyska. Dodajmy, że ostatniego dnia tegorocznych zmagań, czyli 21 sierpnia, Usain Bolt świętować swoje będzie 30 urodziny. Trzy złote medale są idealnym prezentem.

Drugie miejsce i srebrny medal niespodziewanie zdobyła Japonia ustanawiając rekord Azji wynikiem 37.27 s. „Samurajowie” pokonali na ostatniej prostej sztafetę USA w składzie z Justinem Gatlinem i Taysonem Gayem. Po dłuższej chwili okazało się jednak, że Amerykanie zostali zdyskwalifikowani a brąz przypadł Kanadyjczykom a brąz wywalczyli Kanadyjczycy z czasem 37.64 s.

Złoty medal w sztafecie 4x100m pań wywalczyły Amerykanki, uzyskując wynik 41.01 s. Tuż za nimi finiszowały zawodniczki z Jamajki z czasem 41.36 s. Trzecia była Wielka Brytania z rezultatem 41.77 s. Przypomnijmy, że Amerykanek mogło w ogóle nie być w tym finale, gdyż w swoim biegu półfinałowym upuściły pałeczkę. Zawodniczki złożyły jednak protest twierdząc, że to Brazylijki przeszkodziły im w rywalizacji. Sędziowie przychyli się do ich zdania. Amerykanki powtórzyły półfinał w samodzielnym starcie.

Dzięki zwycięstwu w finale Allyson Felix wywalczyła swój piąty złoty medal na igrzyskach olimpijskich. W Londynie w 2012 roku była mistrzynią na 200m indywidualnie, resztę złotych medali wywalczyła w sztafecie 4x100 i 4x400m. Dodajmy, że w Rio zdobyła też srebrny medal w biegu na 400 metrów.

Medalowy (po)chód

Złoty medal w chodzie na 50 km zdobył mistrz świata z 2015 roku na tym dystansie Matej Toth. Słowak uzyskał czas 3:40:58. Po tym, jak cofnięto dyskwalifikację brązowego medalisty Japończyka Arai, najlepszy z Polaków był Adrian Błocki - z wynikiem 3:51:33 uplasował się na 15. miesjsu. Rafał Augustyn był 22. z rezultatem 3:55:01. Tuż za nim, na 24. miejscu znalazł się Rafał Fedaczyński z wynikiem 3:55:51. Zmagania ukończyło czterdziestu dziewięciu zawodników.

W chodzie pań na 20 km złoty medal zdobyła Chinka Liu Hong. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich z Londynu, uzyskała wynik 1:28:35. Najlepsza z naszych reprezentantek - Paulinia Buziak, uplasowała się na 28. pozycji z czasem 1:35:01. Agnieszka Szwarnóg była 44. z rezultatem 1:38:01. Natomiast Agnieszka Dygacz została zdyskwalifikowana (na 12. kilomeetrze zajmowała 58. miejsce). Zmagania ukończyły 63 zawodniczki.

Na 2 dni przed zakończeniem Igrzysk Polska ma na swoim koncie 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych medali. Przypomnijmy, że 10 krążków nasza reprezentacja wywalczyła na trzech ostatnich letnich igrzyskach olimpijskich (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012).