Rośnie nagroda za rekord świata w halowym maratonie

 

Rośnie nagroda za rekord świata w halowym maratonie


Opublikowane w wt., 10/10/2017 - 05:05

W marcu w Nowym Jorku odbędzie się już trzecia edycja Armory NYC Indoor Marathon - jednej z niewielu imprez dla maratończyków pod dachem, ale jedynej, która przewiduje gratyfikacje finansowe dla zwycięzców. W przyszłym roku nagrody będą jeszcze większe. 

Gospodarz imprezy - New York Road Runners, organizator Maratonu Nowojorskiego - ogłosił właśnie podwyższenie puli nagród. Zwycięzcy zarobią po 3 000 dolarów, zawodnicy z drugich miejsc - po 2 000 dolarów, a z trzecich - po 1 000 dolarów. Rekord świata w tym oryginalnym wyzwaniu wyceniono na 4 000 dolarów (rok wcześniej płacono 1 000 dolarów za wygraną i 5 000 dolarów za rekord świata). 

Do złamania są wyniki 2:21:48, znanego także w Polsce, Brytyjczyka Christophera Zablockiego, a także 2:42:30 Finki Laury Manninen - oba padły w ubiegłym roku podczas 2. Armory NYC Indoor Marathon.

Rok wcześniej najszybsze czasy globu ustanowili Malcolm Richards (2:21:56) i Allie Kieffe (2:44:44). 

W trzeciej edycji nowojorskiej imprezy rywalizować będą także sztafety. Nagrodą w klasyfikacji mężczyzn, kobiet i drużyn mieszanych jest 1 000 dolarów. Wynik poniżej 2 godzin organizatorzy uhonorują bonusem 1 000 dolarów.

Uczestnicy rywalizacji w Nowym Jorku mają do pokonania 211 okrążeń. Żeby zbytnio nie zakręciło im się w głowach, po godzinie następuje zmiana kierunku biegu. 

Tradycja organizowania maratonów (i jeszcze dłuższych dystansów) w hali jest bardzo długa, bo sięga początków XX w. Do legendy sportu przeszedł m.in. pojedynek biegowy amerykańskiego mistrza olimpijskiego Johnny’ego Hayesa z włoskim lekkoatletą Dorando Pietrim z 1908 r. Prestiżowy dziennik „New York Times” określił go wtedy mianem „najbardziej spektakularnego biegu, jakiego Nowym Jork kiedykolwiek był świadkiem”.

Co ciekawe, najlepszym wynikiem w halowym maratonie kobiet mogła poszczycić się swego czasu Polka, Monika Kalicińska. Podczas Run 4 R Kids Indoor Marathonu w Toronto osiągnęła ona wynik 2:53:53.

Wszystkie uzyskane wyniki w halowym maratonie nie są uznawane przez IAAF. W hali prowadzone są statystyki tylko do dystansu 5000 m.

red. 


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce