Sprinterka zostanie patronką szkoły

 

Sprinterka zostanie patronką szkoły


Opublikowane w pon., 15/01/2018 - 12:09

Jedna z najpopularniejszych jamajskich biegaczek Veronica Campbell-Brown wyznała, że kiedyś chciałaby zostać patronką szkoły do której uczęszczała. Nie sądziła, że jej marzenie spełni się, i to tak szybko! Uczniowie pobiegną sprintem do szkoły imienia trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej.

Ministerstwo Kultury i Sportu Jamajki ogłosiło, że zmianie ulec ma nazwy szkoły podstawowej w regionie Trelawny, na północnym zachodzie wyspy. Placówka liczy ponad 100 lat i niebawem zostanie odnowiona dzięki wsparciu Campbell-Brown. Wyremontowany ma zostać też zabytkowy dom nauczyciela z zachowaniem historycznego charakteru budynku.

Ogłoszono również, że pod koniec roku w okolicach stadionu narodowego w Kingstone stanie pomnik sprinterki. Przypomnijmy, że na monumencie stoi już Usain Bolt. W grudniu 2017 roku odsłonięto figurę ośmiokrotnego mistrza olimpijskiego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Prowadzona przez Veronicę Campbell-Brown fundacja wspiera dziewczęta z ośmiu szkół. Zawodniczka przekazała na szczytne cele już 2 miliony dolarów. Jej działalność wspiera bieg VCB 5 km Run / Walk Road Race.

W sprinterskiej karierze Cambell Brown wywalczyła osiem medali olimpijskich, z czego trzy złote. Dwa razy wygrywała igrzyska w biegach na 200 m (w 2004 i 2008 r.), do tego dołożyła triumf w sztafecie 4 x 100 m (w 2004 r.). Ostatni raz na olimpijskim podium stanęła w Rio de Janeiro (srebro w sztafecie 4 x 100 m). W swojej karierze aż 11 razy stawała na podium mistrzostw świata, w tym 3 razy na najwyższym miejscu (100 m – 2007, 200 m – 2011, 2015 – 4 x 100 m).

Cieniem na karierze biegaczka kładzie się oskarżenie o stosowanie dopingu. W 2013 roku zawodniczka nie wzięła udziału w mistrzostwach świata w Moskwie. W organizmie 31-letniej zawodniczki wykryto obecność diuretyku, który może maskować zażywanie innych zakazanych substancji. Krajowa federacja wydała publiczne ostrzenie, jednak dla IAAF nie była to wystarczająca kara. Zasądzono dwuletnią dyskwalifikację.

W marcu 2014 roku zawodniczka odwołała się od tej decyzji do Sądu Arbitrażowego w Lozannie, została uniewinniona. Powodem były błędy w procedurze przeprowadzania kontroli.

RZ

fot. wikipedia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce