Transgrancanaria z rekordem trasy [WYNIKI POLAKÓW]

Opublikowane w ndz., 26/02/2017 - 00:13

Trzecia odsłona Ultra-Trail World Tour, podobnie jak dwie poprzednie zakończyła się rekordem trasy. Autorem rekordowego czasu został Pau Capell.

Katalończyk już poprzedni sezon mógł zaliczyć do udanych. Cały cykl UTWT 2016 zakończył na trzecim miejscu, wygrywając Ultra-Trail Australia a ubiegłoroczną Trangrancanarię kończąc na najniższym stopniu podium. W tym roku mocno ruszył do przodu i już na dystansie maratonu miał znaczną przewagę nad rywalami.

Do 125. kilometra nikt nie znalazł na sposobu na lidera i Pau Capell z czasem 13:21:03 został zwycięzcą i nowym rekordzistą trasy. W wywiadzie udzielonym na mecie serwisowi carrerasdemontana.com powiedział, że od początku czuł się mocny i postanowił zaryzykować. Szybki początek nie pozbawił go sił. Nie widział więc powodu, by wprowadzać zmiany.

Czas Capella mógł być jeszcze lepszy, jednak po drodze stracił 10 minut gubiąc trasę. Gdy wrócił na właściwy tor, jego motywacja nieco się zmniejszyła. Do mety biegł - jak powiedział - bardziej sercem niż nogami.

Drugie miejsce z czasem 13:35:38 zajął Vaidas Zlabys. Litwin jest mniej znanym zawodnikiem. W zeszłym roku zaskoczeniem był jego finisz w pierwszej”10”, zwłaszcza że 2 lata wcześniej był 36. Na swoim blogu pisze, że bieganie to tylko jego hobby, odskocznia od 8-godzinnej pracy. Takie podejście nie powstrzymuje go od skutecznej walki z najlepszymi. Wśród osiągnięć Vaidasa jest m.in. rekord Litwy w 100-kilometrowym biegu na bieżni mechanicznej czy zwycięstwo w Chudym Wawrzyńcu, na polskiej ziemi.

Jako trzeci, metę przekroczył zwycięzca z zeszłego roku Didrick Hermansen (13:41:48).

Wśród pań, w podobnym stylu do zwycięzcy wygrała Azara Garcia. Wprawdzie z czasem 16:25:20 rekordu nie poprawiła, ale była liderką biegu od początku do końca, chociaż debiutowała na tak długim dystansie. Niewiele też brakowało, by zeszła z trasy, gdy ok. 33 kilometra zaczęły ją męczyć problemy żołądkowe.

Drugie miejsce, podobnie jak przed rokiem zajęła Andrea Huser (17:15:45). Podium dopełniła Mélanie Rousset, która bieg ukończyła z wynikiem 17:30:40.

WYNIKI POLAKÓW i pozostałe biegi

Najszybszym Polakiem głównego biegu Tarangrancanarii okazał się Kamil Grudzień, który zajął 47. miejsce z czasem 17:24:35. Do zwycięzcy i nowego rekordzisty trasy miał 4:03:32 straty, która była spowodowana trudnymi technicznie zbiegami.

„Zupełnie nie radziłem sobie na trudnych, technicznych zbiegach, przez co traciłem do innych. Na podejściach była moc do końca biegu. Można się, jak widać, przygotować na bieżni mechanicznej do takiej pracy, żeby jednak zbiegać, trzeba zbiegać, nie ma substytutu, choć praca na siłowni sprawiła, że uda wytrzymały na zbiegach” - pisał na swoim profilu Kamil, który preferuje dłuższe biegi i himalajskie zdobycze.

W biegu nie wystartowali jego polscy faworyci. Bartosz Gorczyca zmienił zdanie, co do dystansu, jaki chciałby pobiec, a wobec braku zgody ze strony organizatorów na udział w maratonie, swój pobyt na Gran Canarii potraktował treningowo. Nie pobiegła też Ewa Majer. Najszybszą Polką na 125-kilometrowej trasie była Anna Łukasik, która z czasem 28:32:33 zajęła 49. miejsce.

Polacy brali udział także w pozostałych biegach imprezy. Trans 360 ukończył Łukasz Pawłowski, który 260 km przebiegł z czasem 74:57:52.90 zajął i zajął 13. miejsce. Zwycięzcą najdłuższego biegu Transgrancanarii został Peter Kienzl. Włoch linię mety przekroczył z rezultatem 56:58:38.47.

Dziewięcioro Polaków pobiegło w Advanced. Dystans 82 km najszybciej pokonał Jarek Turif. Miłośnik przede wszystkim kolarstwa, jako biegacz zajął 77. miejsce z rezultatem 11:18:29. Edyta Rychcik-Zygadło była 24. wśród pań (13:06:32). Bieg wygrał Sebastien Chaigneau (7:53:29).

W maratonie najszybszym Polakiem był Piotr Hercog, który nieprzyzwyczajony do warunków panujących na tym „krótkim” dla niego dystansie, nie zdążył zająć właściwej pozycji do biegu i miał problem z wyprzedzaniem na wąskiej ścieżce. Ostatecznie ukończył bieg na 14. miejscu z czasem 3:28:25. W kategorii M40 był drugi. Zwycięzcą maratonu został Albert Pujol Garcia (3:09:08).

30-kilometrowy Starter należał do Gaela Reynauda. Francuz na mecie był po 2 godzinach, 2 minutach i 74 sekundach. Bartek Falkowski zajął w tym biegu 7. miejsce (2:14:31).

Jedynym Polakiem, który zakończył weekend z Transgrancanarią na podium był Tomasz Mikulski, który zajął drugie miejsce w 17-kilometrowym Promo. Do zwycięzcy (Aday Lopez Abellan) miał jedynie 7 sekund straty.

W biegu rodzinnym, drużyna w składzie Maria Młodzianowska-Synowiec i Wiktoria Synowiec, zajęła 6 miejsce.