TransLantau 100k ofiarą „zorganizowanego sabotażu”?


Usunięte taśmy, zniszczone i przestawione strzałki kierunkowe… Organizatorzy festiwalu biegów górskich TransLantau w Hongkongu (2-4 marca) twierdzą, że padli ofiarą „zorganizowanego sabotażu”

Na 100-kilometrowej trasie ultramaratonu gospodarze imprezy wielokrotnie stwierdzali brak umieszczonych tam wcześniej oznaczeń. Do wandalizmu miało dość tuż przed startem, tuż po tym, jak trasę odebrała obsługa techniczna imprezy.

Po pierwszych zgłoszeniach o zagubionych biegaczach, we wskazane miejsca organizatorzy wysłali wolontariuszy. Ci stwierdzili, że część oznaczeń pozostała na miejscu, ale zostały tak zmodyfikowane by wprowadzić w błąd biegaczy. – To była dobrze zorganizowana zasadzka – oznajmił Clement Dumont w rozmowie z serwisem scmp.com. – Oznaczenia modyfikowano tak, by skierować biegaczy w zupełnie inne kierunki.

Jak przyznał organizator, jedno z miejsc trzeba było poprawiać aż czterokrotnie. – Walczyliśmy z grupą, która dobrze wiedziała co robimy, przez co bardzo trudno było antycypować wszystkie jej ruchy – żalił się Dumont.

Sytuację poprawiło wysłanie na stałe wolontariuszy w newralgiczne miejsca, ale i tak wielu uczestników nadłożyło dystansu czy nie dotarło do mety.

W opinii organizatora, impreza padła ofiarą zorganizowanych grup turystów, którzy nie godzą się na coraz szerszą i coraz częstszą obecność biegaczy na tamtejszych szlakach. Biegacze mają bowiem niszczyć ścieżki i przyrodę, przeszkadzać w trekkingu a także, poprzez zorganizowane imprezy, ograniczać dostęp do tych terenów.

Od dłuższego czasu w Hongkongu trwa gorąca dyskusja nt. ochrony parków i terenów zielonych a zainteresowane strony przerzucają się argumentami i liczbami (biegacze twierdzą, że tereny są niedoinwestowane w zakresie ochrony przyrody i kierują swoje zarzuty w stronę lokalnych władz). Wcześniej dochodziło już do dewastacji oznaczeń tras biegowych – organizatorom tej i innych imprez znane są przypadku zabierania oznaczeń przez turystów, bo były one np. „atrakcyjne wizualnie” – ale wydarzenia z początku marca to pierwszy tak wyraźny sygnał konfliktu między środowiskami.

TransLantau to impreza kwalifikacyjna UTMB, odbywająca się na Lantau Island, największej z wysp okalających HongKong. W programie wydarzenia są bieg ultra 103km (+5800m) i 50km (+2700m) oraz bieg trailowy na 25km (+900m). Trasy prowadzą w przeważającej większości po parkach. Wyniki tegorocznej edycji biegu można znaleźć TUTAJ.

Strona imprezy: http://translantau.transasiaseries.com/

Źródło: scmp.com


Polecamy również:


Podziel się: