W sobotę MP w przełajach. Komu medale?


W najbliższą sobotę w Żaganiu odbędą się 90. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Oprócz seniorów o medale walczyć będą zawodnicy w kategoriach do lat 18 i 20. Łącznie w zmaganiach weżnie udział 520 sportowców.

Już po raz czwarty w historii Żagań będzie gospodarzem mistrzostw kraju w przełajach. Wcześniej o medale walczono tam w latach 1988, 1999 i 2016. Przed dwoma laty biegano na terenie miejscowego poligonu i w okolicach byłego niemieckiego obozu Stalag Luft III. W tym roku impreza odbędzie się na terenie Parku Książęcego, co ma zapewniać większą widowiskowość.

W zależności od kategorii, na uczestników czekać będą dystanse liczące od 2 do 10 km. Organizatorzy zapewniają, że zawodnicy mogą spodziewać się dodatkowych utrudnień np. w postaci snopków siana (ZOBACZ TRASY).

Kobiety 5 km

Wśród pań na dystansie 5 km wystartuje broniąca złota Katarzyna Rutkowska. Zawodniczka Podlasia Białystok swoją wysoką dyspozycje udowodniła już na początku lutego, wygrywając start podczas Klubowego Pucharu Europy w biegach przełajowych. Jej zespół zajął tam wysoką czwartą pozycje. Nie tak dawno wygrała bieg na na 5 km w Wiązownie, z wynikiem 16:31.

Łatwo wygranej nie odda Paulina Kaczyńska, która dwa lata temu zdobyła brązowy krążek. W weekend biegaczka wygrała w Maniackiej Dziesiątce z wynikiem 33:59, co musi oznaczać, że jest w dobrej dyspozycji. Jej rekord życiowy na bieżni na tym dystansie wynosi 33:26.59.

Swoich szans szukać będą też Matylda Kowal - specjalistka w biegu na 3000 m z przeszkodami, Katarzyna Broniatowska znana głównie z występów na 1500 m, ale mająca w dorobku też kilka medali mistrzostw Polski w przełajach na 4 km, Sylwia Ślęzak - mistrzyni Polski do lat 23, czy też Aleksandra Brzezińska, Izabela Parszczyńska i Kamila Pobłocka-Dobrowolska.

Na starcie stanie również trzykrotna mistrzyni paraolimpijska Barbara Niewiedział, która w tym roku w Toruniu wywalczyła złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w biegu na 3000 m.

Mężczyźni 4 km

W rywalizacji mężczyzn na 4 km zobaczymy m.in. Mateusza Demczyszaka, złotego medalistę sprzed dwóch lat. Rok temu, w Jeleniej Górze, zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża był drugi. To oczywiście nie jest jego cały medalowy dorobek z tras crossowych. Biegacz doskonale wie jak radzić w przełajach na krótszych trasach i tu też jest kandydatem do wygranej.

Przeszkodzić w realizacji planów o medalu Demczyszakowi będą chcieli m.in. doświadczony Tomasz Osmulski, a także młody gniewny - Michał Rozmys, brązowy medalista Mistrzostw Europy do lat 23 w biegu na 1500 m. Z pewnością swoją uniwersalność pokazać będzie chciał też mistrz świata w biegu po schodach Piotr Łobodziński, który już w 2014 roku wywalczył brązowy krążek na krótszej trasie.

Mężczyźni 10 km

Na trasie zobaczymy m.in. broniącego złota Tomasza Gryckę. Zawodnik Blizy Władysławowo ma szanse wygrać po raz trzeci z rzędu. W lutym w Gdyni wygrał Bieg Urodzinowy z czasem 29:41. W stawce jest też Marek Kowalski, czyli aktualny wicemistrz kraju, również pochodzący z Pomorza. Niewykluczone, że przynajmniej jeden z medali wróci nad Bałtyk.

Głodny rewanżu jest Krystian Zalewski, wicemistrz Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami z 2014 roku. Rok temu był czwarty, tracąc minutę do zwycięzcy. W weekend przekonamy się czy to był to tylko wypadek przy pracy. W lutym podczas zawodów ulicznych na 5 km w irlandzkim Armagh Polak uzyskał świetny czas 14:30.

Na dobry występ w Żaganiu liczy Emil Dobrowolski. Maratończyk z Chotomowa z dobrej strony pokazał się podczas Klubowego Pucharu Europy w biegach przełajowych, gdzie walczył ambitnie i zajął 33. lokatę. Taki występ na arenie międzynarodowej może zaprocentować.

Swoich czas szukać będą także: Robert Głowala - uczestnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy w przełajach, Krzysztof Gosiewski - mistrz Polski z 2014 roku czy też Damian Kabat - medalista Mistrzostw Polski na 5 i 10 000 m.

MIstrzostwa odbędą się w sobotę 17 marca. Ceremonia otwarcia o godzinie 10:00. Jako pierwsi zmagania zaczną juniorzy. O 13:15 wystartuje bieg kobiet na 5 km. Pół godziny później odbędzie się bieg na 4 km mężczyzn. Na koniec o 14:10 wystartują panowie na 10 km.

RZ


Polecamy również:


Podziel się: