Walczył na bieżni o prawa człowieka. Zbudują mu pomnik i...

 

Walczył na bieżni o prawa człowieka. Zbudują mu pomnik i...


Opublikowane w śr., 10/10/2018 - 14:18

Pamiętacie słynny gest Tommie Smitha i Johna Carlosa na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku? Tamto wydarzenie miało jeszcze jednego, kto wie czy nie najwazniejszego bohatera.

Podczas dekoracji zwycięzców biegu na 200 m, obaj Amerykanie - złoty i brązowy medalista - założyli na prawą dłoń czarne rękawiczki i unieśli ręce, wzywając Amerykę do równości rasowej. Pomysł wyszedł od srebrnego medalisty, Australijczyka Peter Normana. Gdy Amerrykanie zorientowali się, ze mają tylko jedną parę rękawiczek, Norman doradził, by założyli po jednej rękawiczce. On sam na znak solidarności założył plakietkę The Olympic Project for Human Rights – organizacji walczącej z segregacją rasową w USA i Afryce.

Po prezentacji medalowej Smith i Carlos, w atmosferze skandalu zostali usunięci z Igrzysk. Peter Norman otrzymał ustną reprymendę od szefa australijskiej reprezentacji Juliusa Patchinga i nie poniósł w owym czasie żadnych innych konsekwencji. Ale na kolejne Igrzyska już nie pojechał.

Upamiętniając postawę Petera Normana, Lekkoatletyczna Federacja Australii i administracja stanu Victoria wybudują pomnik sportowca. Monument „lekkoatlety, który był adwokatem praw człowieka” stanie na Lakeside Stadium w Melbourne.

- Rząd Victorii jest przywiązany do równości płci i rasy i uznaje moc sportu w przełamywaniu barier, i rolę sportowców, jaką Peter Norman odegrał w inspirowaniu mieszkańców stanu, by podążali za własnymi śladami – powiedział Minister Sportu stanu Voctoria John Eren. Podkreślił, że Peter Norman wstawił się za wartościami, w czasie, gdy inny przechodzili obok nich obojętnie.

Córka Petera Normana, Janita, przyjęła decyzję o budowie pomnika z radością. Wyraziła dumę z postawy ojca.

Ponadto australijska federacja lekkoatletyczna ustanowiła nagrodę im. Petera Normana. Nagroda będzie trafiać dorocznie do zawodnika, trenera, działacza czy wolontariusza, który wykaże się wartościami, którym hołdował Peter Norman. Pierwszym laureatem nagrody został olimpijczyk Eloise Wellings, dyrektor Love Mercy Foundation, która pomaga mieszkańcom północnej Ugandy.

Athletic Australia uchwaliła też, że każdego roku w Victorii dzień 9 października obchodzony będzie jako Dzień Petera Normana. Podobny dzień obchodzony jest też w USA, gdzie Peter Norman żył, trenował i startował, z inicjatywy USATF.

Peter Norman zmarł 3 października 2006 r. w Melbourne. Wśród osób, które niosły trumnę, byli Tommie Smith i John Carlos. Podkreślili, że był jednym ze sportowych pionierów praw człowieka i równouprawnienia.

Źródło: IAAF / wikipedia


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce