Więcej bezpłatnych zdjęć, albumy… UltraLovers szuka Patronów


Opublikowane w śr., 14/02/2018 - 10:48

Jeden z najlepszych fotografów polskiej sceny ultra, którego znacie choćby z Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju, uruchomił właśnie kampanię crowfundingową. To dobra okazja by podziękować twórcy za tysiące zdjęć, które przygotowuje z myślą o biegaczach i które - całkowicie bezpłatnie - udostępnia na swoim  fanpage’u.

Skąd pomysł na crowfunding?

Jacek Deneka: Jakiś czas temu przeglądając newsy ze świata biegów ultra na jednej z moich ulubionych stron - iRunFar.com, trafiłem na informację o serwisie patreon.com. Prowadzący stronę Bryon Powell i Meghan Hicks zwrócili się do społeczności skupionej wokół ich serwisu o wsparcie finansowe. Wykorzystali do tego celu właśnie serwis Patreon. W USA jest to największy portal łączący twórców, artystów, sportowców z ich fanami. Zasada działania jest prosta. Patron w zamian za niewielkie wsparcie finansowe ulubionego twórcy dostaje od niego coś ekstra. Artysta pozyskane środki przeznacza zazwyczaj na rozwój, zakup sprzętu czy bieżącą działalność. Zainspirowany tym działaniem postanowiłem zwrócić się do swoich fanów o objęcie patronatem mojej  twórczości. W Polsce klonem Patreona jest serwis patronite.pl i tu można znaleźć mój profil UltraLovers

Czy biegacze są gotowi na taką formę wspierania twórców, osób takich jak Pan?

Trudno powiedzieć bo nie znam nikogo, kto wcześniej proponowałby taką formę relacji między fotografem i biegaczem. Fotografuję środowisko biegaczy ultradystansowych, górskich już trzeci rok i wokół moich fotografii wyrosła całkiem liczna społeczność. Dostaję bardzo dużo pozytywnych informacji zwrotnych z tego środowiska o tym, że robię dobrą robotę. Zobaczymy, czy będzie możliwe przekucie tej pozytywnej energii w środki, które dadzą mi możliwość jeszcze większego zaangażowania się w tą działalność.

A czy biegacze są gotowi na płacenie za zdjęcia z imprez krajowych? W przypadku imprez zagranicznych zwykle nie mają z tym problemu. Czy rozważał Pan sprzedawanie swoich zdjęć?

Biegacze w Polsce dojrzali do tego by korzystać ze wsparcia trenerów, fizjoterapeutów i coraz częściej interesują się dobrą biegową fotografią, za którą są gotowi zapłacić. Na zachodzie Europy raczej trudno znaleźć po biegu zdjęcia za darmo w sieci. Bardzo popularne są serwisy oferujące za pieniądze fotki z biegu ale zazwyczaj jakością i artyzmem te zdjęcia nie grzeszą. Takie serwisy działają też i u nas w Polsce. Sam zastanawiałem się czy by taki otworzyć ale mój sposób i wizja fotografowania idą w innym kierunku. Nie chcę produkować tysięcy podobnych zdjęć. To będą potrafiły robić już za chwilę automaty.

Jakie ma Pan oczekiwania wobec zbiórki? Sukces na miarę wideoblogera Krzysztofa Gonciarza (20 tys. zł. wsparcia miesięcznie)?

Zaletą patronite.pl jest przejrzystość celów jakie twórca wyznaczył, a moje są obecnie skromniejsze niż Krzysztofa Gonciarza (śmiech). Realizacja pierwszego poziomu wsparcia (2500 zł miesięcznie – red.) to będzie naprawdę duży sukces.

Jakie pomysły chodzą Panu po głowie, uwzględniające ew. wsparcie biegaczy?

Przede wszystkich chciałbym odwiedzić ze swoim aparatem i udokumentować więcej górskich imprez biegowych, biegaczy i pączkujących teamów biegowych, również takich, które nie mają budżetu na fotografa. Zostałby wznowiony, cieszący się popularnością wśród społeczności biegaczy ultra cykl mini wywiadów "Twarze Ultra", publikowany na fanpage’u UltraLovers. Treści mogłyby być publikowane na stronie internetowej, zapewniającej łatwiejszy dostęp do historycznych wpisów.

Poza tym można będzie pokusić się o mini wydawnictwo foto albumów a zakup nowego sprzętu otworzyłby drogę do nowych technik i zaskakujących ujęć biegania. Plus parę jeszcze ASów, które wyciągnę z rękawa.

Jakie plany fotograficzne na nadchodzący rok, prócz Krynicy oczywiście?

Mam z grubsza nakreślony i dogadany z organizatorami kalendarz imprez biegowych, które będę fotografował w tym roku. Główny nacisk kładę na imprezy górskie i staram się współpracować z organizacjami mającymi w swoim portfolio kilka wydarzeń biegowych np. z Fundacją Aktywne Beskidy organizującą cykl ultramaratonów górskich Leśnik, Zamieć czy festiwal Beskidy Ultra Trail, z Fundacją Na Ratunek organizującą biegi Ultra Janosik, Ultra Roztocze czy Bojko Trail, z Fundacją Biegu Rzeźnika, organizującą kultowego Rzeźnika czy Ultramaraton Bieszczadzki.

Poza tym mocno interesują mnie festiwale biegowe jak ten w Krynicy we wrześniu czy w Szczawnicy na początku sezonu biegowego. Jestem również oficjalnym fotografem Reprezentacji Polski Skyrunning i mam w planach wyjazd we wrześniu na Mistrzostwa Świata Skyrunning w Szkocji.

Profil kampanii crowfundingowej Jacka Deneki: TUTAJ

Fanpage UltraLovers: TUTAJ

red.


Polecamy również:


Podziel się: