Wojciech Kopeć w pierwszej „10” maratonu w Honolulu!

Opublikowane w pon., 11/12/2017 - 11:27

W niedziele na Hawajach rozegrano 45. edycje Honolulu Marathon. Jubileuszowa edycja przyniosła nowe rekord trasy. Wśród mężczyzn w pierwszej „10” znalazł się Wojciech Kopeć.

Po raz trzeci z rzędu zwyciężył Kenijczyk Lawrence Cherono. Zawodnik o ponad minutę poprawił też swój własny rekord trasy. Na mecie zameldował się z wynikiem 2:08:27. Zarobił w sumie 40 000 dolarów - na pełną pulę złożyła się nagroda główną w wysokości 25 000 dolarów, premia za czas poniżej 2:09:00 w wysokości 5 000 dolarów i bonus za rekord trasy 10 000 dolarów.

Podium zdominowali Kenijczycy. Drugi był Wilson Chebet z wynikiem 2:09:55, a trzeci Vincent Yator z rezultatem 2:10:38.

Rekordzista świata w maratonie Denis Kimetto zszedł z trasy po 25. kilometrze. Bieg nie układał się od początku po jego myśli. Na 15 km tracił już minutę do prowadzącej grupy. Półmaraton pokonał w czasie 1:10:42 i tracił 5 minut do czołówki.

Z dobrej strony pokazał Wojciech Kopeć, który zajął trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej i dziesiąte wśród mężczyzn, uzyskując czas 2:37:45 (dystans półmaratonu w 1:15:06). Zawodnik z Olsztynka nie tak dawno został najlepszym Polakiem podczas Maratonu Nowojorskiego (2:29:47).

Od listopada Kopeć zwiedza USA i według naszych informacji, nie trenował dużo w tym czasie (głównie rozbiegania). Start na Hawajach połączył z chęcią poznania pięknej wyspy, ale nie miał zamiaru odpuszczać walki o jak najwyższe miejsce.

Wśród pań, po raz drugi z rzędu najlepsza okazała się Kenijka Brigid Kosei, która uzyskała wynik 2:22:15. Co ciekawe, zawodnicza zajęła wysokie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Afrykanka zmiażdżyła poprzedni rekord trasy, który wynosił 2:27:19 i należał do Rosjanki Lyubov Denisovej z 2006 roku. Zwyciężczyni również zarobiła na Hawajach 40 000 dolarów.

Tak jak w przypadku mężczyzn, podium biegu pań należało do Kenijek.. Druga na metę wbiegła Nancy Kiprop z rezultatem 2:29:16, a trzecia była Joyce Chepkirui z czasem 2:33:18.

Debiutujący w maratonie wicemistrz świata w biegu na 800 m z 2013 roku Amerykanin Nick Symmonds uzyskał czas 3:00:35. Dla znanego zawodnika miał być to ostatni start w karierze, ale … już szuka wiosennego startu, tym razem na nieco bardziej płaskiej trasie żeby złamać barierę 3 godzin.