Rekordowy Bieg Trzech Kopców. Ależ tempo liderów!


Aż 2330 osób zameldowało się na mecie Biegu Trzech Kopców w Krakowie - Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim. To nowy rekord frekwencji imprezy. Aż trzech zawodników pobiegło szybciej niż dotychczasowy rekord trasy!

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski, który rozgrywany jest w centrum dużego miasta. Uczestnicy mają do pokonania ok. 13-kilometrową, anglosaską trasę prowadząca przez trzy krakowskie wzniesienia: Kopiec Krakusa, Kopiec Kościuszki oraz Kopiec Piłsudskiego.

W tym roku z wyzwaniem najlepiej poradzili sobie Kenijczycy. Triumfował z rekordem trasy Hilary Kiptum Maiyo Kimaio (40.04). Tempo rywalizacji było niebywałe - szybciej niż rekord trasy Samuela Kemboi Rutto (40:50) pobiegli jeszcze Cosmas Kyeva i Abel Kibet Rop!

Najszybszy z Polaków był Szymon Kulka (40:58), zwycięzca sprzed roku. 

Bieg kobiet bezapelacyjnie wygrała Stellah Barsosio. Drugą na mecie Polskę Marię Sławik wyprzedziła o ponad półtorej minuty. Do rekordu trasy Lili Fiskowicz (47:12) jednak trochę zabrakło. 

Trzecia w Krakowie była dziś... chodziarka, Katarzyna Golba, która coraz śmielej poczyna sobie w biegach górskich (m.in. drugie miejsce w TAURON Ultramaratonie 64 km w Krynicy).  

Co ciekawe, ze wszystkich 2337 uczestników, którzy ruszyli na widokową trasę do mety nie dotarło tylko 7 osób. Poprzedni rekord frekwencji padł w ubiegłym roku - 2305 uczestników na mecie. Pomyśleć, że pierwszą edycję imprezy, w 2007 roku, ukończyły 264 osoby. 

Wyniki:

Mężczyźni:

1. KIMAIYO Hillary Kiptum Maiyo - 40:04
2. KYEVA Cosmas - 40:30
3. ROP Abel Kibet - 40:46

Kobiety:

1. BARSOSIO Stellah Jepngetich - 47:31
2. SŁAWIK Maria - 49:56 
3. GOLBA Katarzyna - 50:50

Pełne wyniki - TUTAJ

Zwycięzcy zarobili po 4 tys. zł.

Przed startem minutą ciszy została uczczona pamięć Wiesława Maczka – pomysłodawcy Biegu Trzech Kopców i Korony Maratonów Polskich, który odszedł od nas w sierpniu tego roku.

11. PZU Bieg Trzech Kopców wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Uczestnicy którzy ukończą wszystkie biegi wchodzące w jej skład, czyli PZU Bieg Trzech Kopców, 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski oraz 16. PZU Cracovia Maraton, na koniec sezonu otrzymają statuetki.

Bieg Trzech Kopców to także runda Ligi Festiwalu Biegowego - uczestnicy walczyli o punkty w klasyfikacji Najlepszy góral. 

red.


Polecamy również:


Podziel się: