Spersonalizowany Memoriał Winanda Osińskiego

 

Spersonalizowany Memoriał Winanda Osińskiego


Opublikowane w czw., 22/03/2018 - 14:20

35. Bieg Uliczny w Szczecinku - Memoriał Winanda Osińskiego za niespełna miesiąc. 

Bieg tradycyjnie rozgrywany jest na ulicach Szczecinka w ramach Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy biegacz 5-10-15”. Upamiętnia Winanda Osińskiego, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach z 1952 roku, pierwszego Olimpijczyka ziemi koszalińskiej. W pamiętnym dla mieszkańców regionu olimpijskim maratonie, Osiński zajął 47. miejsce z wynikiem 2:54:38. Był także trzykrotnym mistrzem Polski w maratonie (1948, 1950, 1951).

Inną zasługą sportowca dla lokalnej i krajowej lekkoatletyki było powstanie ośrodka treningowego w Wałczu. Biegacz był tam nadleśniczym. Zaprosił on w tamte strony trenera Jana Mulaka - twórcę Wunderteamu, który szukał miejsca do zgrupowań.

Trzydzieści lat po starcie Osińskiego w Helsinkach, w Szczecinku rozegrano pierwszą edycję memoriałowych zawodów. Wtedy był to jeszcze kolejarski bieg przeszkodowy. Od 1992 roku rozgrywane są już zawody uliczne. Cztery lata później, podczas jubileuszowej 15. edycji starterem był sam Winand Osiński. Zasłużony biegacz zmarł w 2006 roku, na dwa tygodnie przed kolejną imprezą swojego imienia.

Z okazji tegorocznego jubileuszu organizatorzy przewidzieli dla biegaczy niespodzianki. Warto będzie liczyć rywali przed sobą, lub po prostu zdać się na łut szczęścia.

– Oprócz tego, że będą losowane nagrody, to jeszcze co 35 uczestnik, czyli 70., 105., 140., 175. osoba i tak dalej, otrzymają kominy albo rękawki. Nie wiem, czy da się kalkulować, żeby trafić w te miejsca, ale to będzie fajna niespodzianka na mecie – mówi Przemysław Pasieczny z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinku. Gorąco zaprasza na start.

– Pakiet startowy na nasz bieg kosztuje jedyne 40 zł. Dodatkowo można sobie spersonalizować koszulkę, dopłacając tylko 10 zł. Do dyspozycji jest dokładnie 16 znaków. Niektórzy podają imię i nazwisko, inni, że biegną dla córki, która wkrótce ma się urodzić… na pewno jest to fajna pamiątka z biegu – zauważa nasz rozmówca.

Uczestnicy biegu głównego zmierzą się na dystansie 10 km. Szybka i atestowana trasa prowadzi m.in. w okolicach jeziora Trzesiecko. Start znajdować będzie się przy rondzie św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Natomiast meta na Stadionie Miejskim im. Czesława Kazimierza Lisa.

– Biegacze chwalą naszą trasą. Fakt, że są dwie pętle, ale trasa jest bardzo szybka. Dostajemy wiele głosów, żeby jej nie zmieniać. Mnóstwo osób poprawia tu swoje życiówki. Wszystko odbywa się na ulicach miasta, więc zakrętów nie brakuje, ale trasa jest płaska. Praktycznie cały czas biegnie się asfaltem – opisuje organizator.

W zeszłym roku, mimo fatalnej pogody i ataku zimy, w zmaganiach wzięła dział udział rekordowa liczba 755 uczestników. Zwyciężyli Andrzej Rogiewicz z wynikiem 31:47 oraz Białorusinka Olga Krautsowa - piąta zawodniczka Mistrzostw Europy w biegu na 5000 m z 2006 roku, która uzyskała czas 35:30. Najwyżej z Polek uplasowała się Katarzyna Pobłocka, która była trzecia z rezultatem 36:55.

– W zeszłym roku limit wynosił 700 osób, ale zainteresowanie było większe. Dlatego i tym razem musieliśmy zwiększyć pulę pakietów. Już mamy zapisanych 400 uczestników, czyli więcej niż rok temu o tej porze. Liczę, że uda się wyczerpać pulę 800 miejsc. Jesteśmy też gotowi przyjąć o 50 biegaczy więcej niż przewiduje limit – wyjaśnia Przemysław Pasieczny.

Memoriał Winanda Osińskiego zaplanowano na 22 kwietnia. Start o godzinie 13:00. Zgłoszenia można dokonywać do 16 kwietnia. Biuro zawodów znajdować będzie się na Stadionie Miejskim i będzie otwarte w dniu imprezy w godzinach od 8 do 12. W ramach imprezy rozegrane zostaną też biegi młodzieżowe na dystansach od 400 do 1150 m, w zależności do kategorii wiekowej.

Impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegowego w klasyfikacji „Najlepszy biegacz 5-10-15”. 

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce