Festiwal Biegowy z wizytą w Koszycach. „Półmaraton za 10 euro? Super!”


To były trzy dni bardzo aktywnej promocji w Koszycach. Podczas targów Expo 94. Międzynarodowego Maratonu Pokoju w tym słowackim mieście zachęcaliśmy biegaczy do udziału w przyszłorocznym, 9. Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju (7-9 września 2018). Zrzeszeni w Klastrze Aktywnej Turystyki przedsiębiorcy z Małopolski prezentowali zwiedzającym ofertę noclegową i wytwarzane przez ich rodzinne firmy odzież i buty do uprawiania sportu.

Organizatorzy Expo bardzo odważnie ustawili stoiska na otwartej przestrzeni, na placu przed dużym centrum handlowym. Pogoda na szczęście dopisała, choć chłodno było bardzo słonecznie i przez targi przewinęły się tłumy. Nasze stoisko odwiedziło ponad tysiąc osób.

Wielu słowackich biegaczy z sympatią reaguje na hasło „Festiwal Biegowy”. Corocznie do Krynicy-Zdroju przyjeżdża duża grupa zawodników zza południowej granicy. Dobrą robotę robi nasz słowacki ambasador Ladislav Maras, organizują się też inne ekipy. Bardzo zachęca odległość - z Koszyc do Krynicy jest zaledwie 100 km.

Po targach w Koszycach zapowiada się, że w najbliższych latach słowacki „desant” na Krynicę znacznie się zwiększy. Zapowiadają się nie tylko miejscowi, ale i liczni biegacze z bardziej odległej stolicy, Bratysławy. Biegaczom zza południowej granicy bardzo podoba się szeroka oferta Festiwalu: mnóstwo biegów na najróżniejszych dystansach, w górach i na ulicy. – Można przyjechać z rodziną albo paczką znajomych i każdy może pobiegać coś co lubi – słyszeliśmy wielokrotnie.

Bardzo atrakcyjne są dla Słowaków także opłaty startowe w Krynicy. – Półmaraton tylko niecałe 10 euro? Super! – komentowali. Dla porównania wpisowe na półmaraton w Koszycach to w pierwszym terminie 35, a „last minute” nawet 55 euro – tyle musiał zapłacić nasz przedstawiciel za przyjemność przebiegnięcia pętli 21,097 km.

Ale nie tylko Słowaków zainteresowała nasza impreza. Ulotki z podstawowymi informacjami, zdjęciami i programem Festiwalu rozchodziły się błyskawicznie. Przyjazd do Krynicy już w przyszłym roku zadeklarował uczestnik półmaratonu z Francji Loic Jezequel, o wiele szczegółów pytały urocze blond biegaczki z Norwegii, które dużą grupą zjawiły się w Koszycach.

Największe zainteresowanie przeżywaliśmy w sobotnie popołudnie. Przyszła do nas z mikrofonem Radka Mazakova, miejscowa dziennikarka prowadząca część informacyjną targów. Naszą rozmowę o Festiwalu Biegowym i ofercie przedsiębiorców z Klastra usłyszeli wszyscy obecni na targach i w biurze zawodów, co szybko przełożyło się na liczbę odwiedzających.

Bo stoisko na Expo w Koszycach służyło też promocji przedsiębiorców zrzeszonych w małopolskim Klastrze Aktywnej Turystyki. Przez trzy dni  ofertę noclegową prezentowali przedstawiciele Eco Tatry Hotelu i Zakątka pod Smrekami w Kościelisku oraz właściciel pensjonatu Pokoje pod Magurą współpracujący z chochołowskimi Termami,  stacją narciarską Witów-Ski oraz firmą eventową Szkoła Quadów. To świetna baza wypadowa w Tatry Zachodnie, w pobliżu rowerowy  Szlak Wokół Tatr i narciarskie trasy biegowe.

– To był mój targowy pierwszy raz jako wystawcy. Debiut u boku Festiwalu Biegowego był skazany na sukces, bo Festiwal jako marka był rozpoznawalny i mile widziany za naszą południową granicą. Dzięki temu moja firma dostała w „pakiecie powitalnym” kredyt zaufania u odwiedzających targi – podsumował pobyt w Koszycach Przemysław Barnowski, właściciel pensjonatu Pokoje pod Magurą.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się marka Magical Shoes. Okazuje się, że doskonałe minimalistyczne buty do chodzenia i biegania można robić także w Polsce, w Targanicach niedaleko Wadowic. Leciutkie, elastyczne, bardzo wygodne i bez szwów, obuwie odzwierciedlające chodzenie boso, a przez to bardzo korzystne zdrowotnie dla stóp, oglądało i mierzyło mnóstwo osób. Część z nich pierwszy raz spotkała się z takimi butami. Wielu zachęconych przymiarką i przechadzką po terenie targów zdecydowało się też na zakup, co dla obecnego na naszym stoisku przedstawiciela marki było wartością dodaną. Nie nastawiał się na sprzedaż, choć na niewielkim regaliku miał aż 150 par butów. To w końcu „minimale”, więc pudełko z obuwiem Magical Shoes zajmuje tyle co jedna czwarta kartonu z butami tradycyjnymi.

Obecność na Expo w Koszycach traktował głównie jako promocję na rynku słowackim i ten cel osiągnął. Jedna z zainteresowanych butami Słowaczek zdradziła, że kiedyś ze swoim chórem śpiewała papieżowi Janowi Pawłowi II. Fragment jednej z piosenek wykonała na naszym stoisku, za co Magical Shoes nagrodził ją swoimi sandałami. Lepszej promocji nie trzeba, prawda?

Kolory i atrakcyjne wzornictwo przyciągało zwiedzających targi do wystawionych na naszym stoisku ubrań sportowych Forza Sport z Rokicin Podhalańskich koło Rabki. – Kontakt ze słowackimi biegaczami, których wielu odwiedziło stoisko pozwolił nam lepiej poznać potrzeby tej grupy, a to umożliwi nam stworzenie nowych, lepszych propozycji – powiedziała właścicielka rodzinnej firmy Magdalena Domałacny. A Forza Sport to producent bardzo elastyczny, spełnia każdą, nawet najbardziej ekstrawagancką zachciankę klienta jeśli chodzi o kolor czy nadruk na odzieży. Co rzadko spotykane, realizuje nawet zamówienia pojedyncze, choć jej głównymi klientami są szkoły, kluby i grupy sportowe.

Każdy z małopolskich przedsiębiorców obecnych na stoisku Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju i Klastra Aktywnej Turystyki wyjechał z Koszyc zadowolony. Trzydniowy pobyt na Expo najstarszego maratonu w Europie spełnił ich cele i oczekiwania. Oferta trafiła do tysięcy potencjalnych klientów ze Słowacji i wielu innych krajów, bo w maratonie uczestniczyli biegacze z około 50 państw świata.

Piotr Falkowski z Koszyc

Polecamy również:


Podziel się: