Pobiegniesz na Jaworzynę? „Trenuj podbiegi”

 

Pobiegniesz na Jaworzynę? „Trenuj podbiegi”


Opublikowane w czw., 18/08/2016 - 08:45

Kto w tym roku najszybciej pokona masyw Jaworzyny? Przekonamy się już w drugą niedzielę września podczas 7. Festiwalu Biegowego. Na uczestników czeka trudna trasa, którą umilić mogą piękne widoki.

Jaworzyna, nazywana też Jaworzyną Krynicką ma wysokość 1114m n.p.m i jest najwyższym szczytem Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Uczestnicy biegu mają do pokonania dystans 2,6 km, a trasa prowadzi od podnóża góry aż na jej szczyt. Sam dystans może nie robi wrażenia, ale biorąc pod uwagę stopień nachylenia pewne jest to, że zmęczenie będzie narastać. Mozolna wspinaczka prowadzić będzie częściowo zalesionym grzbietem.

Zmagania na Jaworzynie związane są nierozłącznie z historią Festiwalu Biegowego. W pierwszej edycji imprezy, czyli od 2010 roku wygrał słynny dziś himalaista i narciarz Andrzej Bargiel (wynik 20:29 - red), który nie dawno w rekordowym czasie 29 dni zdobył Śnieżną Panterę, czyli pięć siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.

Edycją, która szczególnie zapadła uczestnikom w pamięci była rywalizacja w 2014 roku. Bieg na Jaworzynie odbywał się przy niesprzyjających warunkach, przy ulewnym deszczu i gradzie. W oddali słychać było nawet odgłosy burzy. Dla równowagi, ostatnia odsłona zmagań toczyła się przy pięknej, słonecznej aurze. Zwyciężali Andrzej Długosz (16:25) i Dominika Wiśniewska-Ulfik (19:52)

– Nie jest to długi bieg, ale bardzo ciężki. Nie warto zaczynać zbyt mocno, bo właśnie początek jest najtrudniejszy. Wtedy jest najbardziej stromo, biegnie się po trawie. Jeśli na starcie stracimy wszystkie siły, to może zabraknąć energii na resztę dystansu. Później jest już trochę łagodniej, ale mimo wszystko jest to wciąż bieg jednostajny prowadzący pod górę, nie ma gdzie odetchnąć – mówi Dominika Ulfik-Wiśniewska.

Multimedalistka Mistrzostw Polski w Biegach Górskich sugeruje, by przed startem potrenować podbiegi. – Jeszcze jest trochę czasu do Festiwalu Biegowego, więc można zrobić kilka jednostek. Co prawda formy nie zbudujemy, ale przynajmniej nie będzie „zakwasów” – doradza Pani Dominika.

Bieg na Jaworzynę rozegrany zostanie 11 września. Początek zmagań o godzinie 14. Start usytuowany będzie przy Dolnej Stacji Kolejki Gondolowej. Autokary z zawodnikami odjadą o godz. 12:45 z Krynicy z ul. Ebersa. Zbiórka zawodników na 30 minut przed wyjazdem. Autokary będą też czekać na zawodników do zakończenia konkurencji. Powrót do Krynicy o godz. 16:00, spod dolnej stacji kolejki gondolowej.

Bieg na Jaworzynę zaliczany jest również do rywalizacji Iron Run.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce