Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego. Z Piwnicznej na Niemcową i do Rytra

 

Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego. Z Piwnicznej na Niemcową i do Rytra


Opublikowane w pon., 03/10/2016 - 09:56

Są takie trasy Beskidu Sądeckiego, które zawsze zachwycają swoją malowniczością i które za każdym razem odkrywa się na nowo. Tak, jak ta, w Paśmie Radziejowej wiodąca na Niemcową. 

Wyruszamy z Piwnicznej, skąd szlakiem koloru żółtego udajemy się na Niemcową. Trasa prowadzi w kierunku zachodnim .

Podchodzimy do malowniczo położonych zabudowań należących do piwniczańskich przysiółków Pola, Bziniaki, Jeziory, gdzie możemy jeszcze nacieszyć oko perełkami starej drewnianej zabudowy.

Po lewej mijamy Kamienny Groń, szczyt w Paśmie Radziejowej,  który  znajduje się w bocznym, kilkuwierzchołkowym i niskim grzbiecie odbiegającym od szczytu Złotułki nad polaną Trześniowy Groń, w północno-wschodnim kierunku. Grzbiet ten oddziela dolinę Młodowskiego Potoku od doliny Czercza. Kamienny Groń ma według różnych źródeł wysokość 758 m lub 789 m.

Sam szczyt jest zalesiony, ale na jego stokach znajdują się odsłonięte tereny zajęte przez łąki, pola uprawne i zabudowania.  Dochodzimy do przysiółka Hale, gdzie uwagę przykuwa pomnik upamiętniający poległego w tym miejscu, w lipcu 1944 roku, żołnierza AK Franciszka Gruceli ps.’Kowalik’.

Po przejściu kilkuset metrów warto odejść ze szlaku do tak zwanej Doliny Pamięci. To symboliczne miejsce powstało dzięki staraniom Koła PTTK w Piwnicznej i upamiętnia członków PTTK i GOPR, którzy oddali swe życie w górach.  

Wracamy do żółtego szlaku i po pięciu minutach dochodzimy do pięknie usytuowanej kapliczki, gdzie warto odpocząć, żeby upajać się widokami pasma Jaworzyny Krynickiej i Doliny Popradu.

Od kapliczki w ciągu piętnastu minut dochodzimy do szlaku koloru czerwonego już na szczycie Niemcowej, położonej na wysokości 1000m ,gdzie jeszcze parędziesiąt lat temu  znajdowały się zamieszkałe zabudowania.

Czas podejścia z Piwnicznej na Niemcową to około 2,5 godz. Wyruszamy dalej.

Skręcamy w prawo i już szlakiem koloru czerwonego zmierzamy do Rytra. Po drodze mijamy miejsce, gdzie znajdowała się „Szkoła nad obłokami" opisana w książce Marii Kownackiej pod takim samym tytułem. Działała w latach 1938-1961, z przerwą wojenną . Liczyła tylko cztery klasyz jednym nauczycielem. Z budynku pozostały już tylko kamienne podmurówki. W 2003 Towarzystwo Przyjaciół Piwnicznej odsłoniło na Niemcowej pamiątkową tablicę z nazwiskami nauczycieli, którzy tutaj uczyli.

Mijamy pozostałości zabudowań i cały czas schodzimy lekko w dół. Po lewej widzimy samotną zamieszkałą zagrodę. Potem, ostrym zejściem docieramy do wypłaszczenia rozległej hali zwanej Poczekajem. Tam napotykamy zabudowania gospodarcze po lewej, a po prawej budynek mieszkalny, typową kurną chatę, którą zajmowała zmarła niedawno, znana okolicznym mieszkańcom i turystom Babcia Nowakowa.

Po dwudziestu minutach dochodzimy do przysiółka Kordowiec, skąd szlakiem koloru niebieskiego, tak zwanym gminnym, można zejść do Młodowa. Natomiast nasza wycieczka podąża dalej do Rytra. Po drodze mijamy malowniczo położone zabudowania i upajamy się widokami.

Czas przejścia całej trasy od Piwnicznej do Rytra to około pięć godzin, bez wliczenia wypoczynków.

AMI

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce