Dieta ketogeniczna psuje wyniki sportowe


Dieta ketogeniczna stała się ostatnio popularna wśród osób, które planują zrzucić zbędne kilogramy. Istnieją także badania, które udowadniają jej skuteczność. Jednak naukowcy z Saint Louis University nie są o jej walorach przekonani, a wręcz odradzają ją sportowcom.

Dieta ketogeniczna oznacza niską zawartość węglowodanów w posiłkach. Mniej niż 10% energii pochodzi z węglowodanów u osób stosujących takie zasady, przy czym obniżonemu spożyciu węglowodanów nie towarzyszy zwiększenie poziom białka w diecie.

Zdaniem naukowców, taka dieta może przynieść korzyści np. epileptykom, ale nie sportowcom. Aby tę tezę udowodnić, przeprowadzili eksperyment, do którego zaprosili 16 osób. Wolontariusze przez 4 dni jedli według wskazań diety ketogenicznej, a w kolejnym etapie badań, również przez 4 dni byli na diecie bogatej w węglowodany. W jednym i drugim przypadku przechodzili test w postaci krótkotrwałych ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności.

Po diecie z niską zawartością węglowodanów radzili sobie z zadaniem gorzej niż przy normalnym poziomie węglowodanów. Mieli o 7% niższy szczyt swoich możliwości. Przebiegali również krótszy dystans. Taka dieta, zdaniem autorów badania, nie nadaje się do stosowania u osób, które chcą osiągać wyniki w sporcie np. w biegach.

Autorzy podważają także skuteczność odchudzania się tą metodą. Według nich, jedzenie, którym „zajada się emocje”, to zazwyczaj węglowodany. Odcięcie tych dodatkowych posiłków wprawdzie obniża zawartość węglowodanów w diecie, ale przede wszystkim oznacza mniej zbędnych kalorii. I to raczej ten fakt, a nie zawartość węglowodanów przynosi pożądane rezultaty.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się: