Nosidełka, butelki, a może ?na sucho???

 

Nosidełka, butelki, a może ?na sucho???


Opublikowane w śr., 06/03/2013 - 18:55

Utrzymywanie właściwego poziomu nawodnienia organizmu jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania. O odpowiednim nawodnieniu powinny pamiętać zwłaszcza osoby aktywne fizycznie. Woda spełnia bowiem wiele ważnych funkcji w organizmie: reguluje temperaturę ciała, jest składnikiem płynów ustrojowych i transportuje składniki odżywcze oraz produkty przemiany materii. Przyjmowanie zbyt małych ilości płynów podczas ćwiczeń może mieć poważne następstwa dla zdrowia.

Dlaczego uzupełnianie płynów w czasie treningu jest ważne?
Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu podczas ćwiczeń fizycznych jest niezbędny, by trening był przyjemny w wykonaniu, skuteczny i przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia. Badania wykazały, że osoby, które w czasie wysiłku-treningu tracą z potem już 2% masy swojego ciała, tracą 20% energii. Do tego dochodzi odwodnienie osocza, wzrost hematokrytu, co oznacza to, że serce jest bardziej obciążone, aby zapewnić odpowiednie krążenie krwi w organizmie i dotlenienie mięśni.

Jak często należy zatem pić w czasie treningu?
Godzinny wysiłek fizyczny jest równoznaczny z utratą około 1-1,5 litra potu. Jest to oczywiście indywidualna sprawa, oraz wpływ na to ma między innymi: temperatura, wilgotność, nasłonecznienie, nasza termoregulacja. Dorosły człowiek może jednak stracić jeszcze więcej płynów podczas bardzo intensywnego treningu. W trakcie biegu maratońskiego lub chodu na 50km można stracić 3-4 litry potu. Tak znaczna utrata płynów nie pozostaje bez wpływu na organizm ? oprócz wody ćwiczący traci także elektrolity. Aby nie doszło do odwodnienia, należy przyjmować płyny przed, w trakcie i po treningu. Na dwie godziny przed ćwiczeniami należy wypić ok. 200ml płynów co 0,5h. Najlepiej aby nie była to czysta woda a napój izotoniczny. Tuż przed samym treningiem ? startem (ok. 15min) zaleca się wypicie 150-250ml płynów. W czasie ćwiczeń wskazane jest przyjmowanie 70-150ml płynów co 15-20 minut. Warto wkomponować picie w plan ćwiczeń ? z czasem organizm przyzwyczai się do częstszego przyjmowania płynów. Po treningu czy tez zawodach należy zadbać o to, by uzupełnić poziom nawodnienia organizmu.

CO LUB KTO MOŻE NAM W TYM POMÓC?
Jeśli nie mamy trenera, przyjaciela lub innej osoby która zrobi nam tzw. serwis potrzebujemy zaopatrzyć się w niezbędne ?nosidełko? ? pas, na którym jesteśmy w stanie umieścić bidon, buteleczki czy inne pojemniki wypełnione płynem.
W czym możemy wybierać i jakie rozwiązania są dobre?
Wiadomo, że zależy nam na tym, aby niwelować zbędne kilogramy i wszelki dyskomfort który może towarzyszyć naszemu wysiłkowi. Dlatego też na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań, które mogą ułatwić nam sprawę nawodnienia czy też uzupełniania płynów podczas treningu.
Przykładowe ?pomoce?- rozwiązania: na temat których za chwile trochę więcej.


PAS Z BIDONEM - Bottle Waist Pouch
 


RUNNING BACKPACK 5L


Rozwiązania pasa z bidonami na rower czy do biegu


?Dwupak? np. na wodę i napój izotoniczny


Pas z butelkami na napoje


Rozwiązanie z dwoma dużymi bidonami


Rozwiązanie z 5 buteleczkami

PODSUMOWANIE
Jak widzicie, jest przynajmniej kilka rozwiązań od  plecaków 5l, polecanych tylko na wyjścia w góry, ewentualnie bardzo wolny bieg, choć wg. mnie nie jest miło pokonywać dystans z plecakiem ?zatankowanym? 5l. Daje to komfort, ze bez wyciągania bidonu, potem wkładania go możemy przez rurkę wychodzącą z boku koło ramienia ?podciągać? co jakiś czas kilka łyków. Polecam na długie wyjścia w góry, spacery, jednak nie dla biegania.

Lepszym, ale w mojej ocenie nie optymalnym rozwiązaniem to wykorzystywanie pasa, gdzie umieszczona jest butelka od 0,5-0,7l. Najlepiej jeśli butelka jest umieszczona skośnie do podłoża a nie prostopadle, co zmniejsza oscylację góra dół. Takie rozwiązanie polecam dla Nordic Walking oraz dla osób biegających w miarę wolno.

Następnym rozwiązaniem i myślę ze dla biegaczy najlepszym to pas, z kilkoma mniejszymi buteleczkami, gdzie płyny łącznie mają ok. 0,5-07l podzielone na 4-6 buteleczek po 70-150ml. Pozwala to na rozłożenie płynów na mniejsze ilości, dopasować je do warunków i rozmieszczenie płynów nie powoduje zbytniego dyskomfortu podczas nawet szybszego biegania.

Nic nie zastąpi serwisu Trenera, czy kogoś, kto będzie podawał płyny na treningu. Można zatrzymywać się co 3-5km i uzupełniać płyny, ale takie rozwiązania powodują zmianę organizacji zajęć, przymusowe zatrzymanie (no chyba że trening realizowany jest metodą powtórzeniową i przerwy mamy bierne), bieganie na krótszej pętli.

Nie bagatelizujcie nawadniania i uzupełniania płynów podczas wysiłku oraz przed i po nim. Mam nadzieje, że zaprezentowane tu rozwiązania ułatwią Wam realizację treningu i zaplanowanych celów.
POWODZENIA! 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce