Pamiętaj o treningu beztlenowym. Nawet jeśli jesteś ultrasem

 

Pamiętaj o treningu beztlenowym. Nawet jeśli jesteś ultrasem


Opublikowane w pon., 25/04/2016 - 09:37

Co robić, by biegać szybciej? Jaki trening jest najlepszy? Jakich błędów należy unikać, by zminimalizować ryzyko porażki? Te i podobne pytania zadają sobie biegacze na całym świecie. Czasami odpowiedzi na nie można znaleźć w pracach naukowców.

Na początku kwietnia zespół Michaela Rogersa i Matta White’a z kanadyjskiego Uniwersytetu Simona Frasera podczas międzynarodowego Kongresu Biologii Eksperymentalnej w San Diego w USA, zaprezentował wyniki badań pokazujące wpływ treningu tlenowego i beztlenowego na rezultaty osiągane przez poszczególnych zawodników startujących w biegach długodystansowych.

Do celów badawczych naukowcy zatrudnili 10 ultrasów, którym sprawdzono wydolność. Specjaliści z Kanady chcieli dowiedzieć jak duże znaczenie do ostatecznego sukcesu w zawodach ma zdolność organizmu do wysiłku beztlenowego. Najczęściej taki wysiłek podejmuje biegacz podczas sprintu, gdy finiszuje do mety.

Z drugiej strony specjaliści z Kanady sprawdzili jak organizm wykorzystuje energię podczas treningu aerobowego, gdy zawodnikowi nie brakuje tlenu, bo tempo biegu jest dla niego komfortowe.

Dla celu eksperymentu zatrudnieni sportowcy (charakteryzujący się podobnym wiekiem, wagą i wzrostem) byli poproszenie o wykonanie dwóch zadań. Na początku ich możliwości tlenowe były mierzone na bieżni mechaniczne, na której zawodnicy biegi do utraty tchu. Następnie na ergometrze rowerowym sprawdzano próg beztlenowy ultrasów.

Po zakończeniu testu biegacze wystartowali w zawodach pod nazwą Knee Knackering North Shore Trail Run na dystansie 50 km. I co się okazało?

Chociaż wszyscy uczestnicy eksperymentu ukończyli zawody, to ich rezultaty nie były zbliżone. – Wyniki pokazały, że osoby z lepszą wydolnością beztlenową mają większe szanse na dobry czas – powiedział Michael Rogers.

Jego zdaniem nawet zawodnicy ultra powinni, więc nad nią popracować. – Zazwyczaj możliwości w tym zakresie można poprawić podczas krótkich treningów prowadzonych na wysokiej częstotliwości, takich jak wielokrotnie powtarzany sprint na podbiegu.

MGEL

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce