Praktyka… nie czyni mistrza. Sława i pieniądze tylko dla...

 

Praktyka… nie czyni mistrza. Sława i pieniądze tylko dla...


Opublikowane w wt., 14/06/2016 - 15:48

Chociaż te badania zrobili Amerykanie, ich wyniki zupełnie nie przystają do tak lubianej w USA teorii, że ciężką pracą można osiągnąć wszystko. Analiza czynników odpowiedzialnych za sukces m.in. w sporcie obaliła również mocno rozpowszechnione, a oparte na teorii dr Ericssona przekonanie, że sukces wymaga 10 000 godzin praktyki.

Zdaniem naukowców praktyka i trening jest niezbędna, by osiągnąć w sporcie odpowiednio wysoki pułap, ale sprawdza się tylko do pewnego poziomu. O tym kto zostaje najlepszym sportowcem w swojej dyscyplinie, decydują złożone czynniki.

Na potrzeby tego badania sprawdzono 52 takie czynniki i ich wpływ na sportowe osiągnięcia. Okazało się, że trening tylko w 18 procentach stanowi wyjaśnienie, dlaczego jedni są w czołówce zawodników na mecie a inni nie. Pozostaje 82 procent to inne czynniki. Wśród nich znalazły się m.in. uwarunkowania genetyczne, szybkokurczliwe włókna mięśni, VO2max, czynniki psychologiczne, praca pamięci operacyjnej. Gdy analizowano dane zawodników z elity prezentujących podobny poziom, praktyka stanowiła tylko 1 procent czynników wpływu na wynik.

Badanie podważyło jeszcze jedno powszechne przekonanie. Naukowcy nie zgodzili się ze swoimi poprzednikami, że sportowy trening należy rozpoczynać jak najwcześniej. Sportowcy z elity z lepszymi wynikami, zaczynają mniej więcej w tym samym czasie, co ci z gorszymi wynikami, a czasami nawet później.

„Bardziej dojrzały fizycznie zawodnik może łatwiej opanować podstawy swojej dyscypliny, unikając przy tym kontuzji wynikających z przetrenowania” - napisali autorzy badania.

Wnioski nie są optymistyczne. Sama ciężka praca to za mało, by wygrywać.

- Biorąc pod uwagę wiele czynników, nie sądzę, abyśmy kiedykolwiek mogli ze 100-procentową pewnością przewidzieć nasze wyniki sportowe oraz w jakichkolwiek innych dziedzinach. Jednak zawsze możemy coś robić lepiej niż robimy to teraz - podsumowała badania Brooke Macnamara, kierowniczka projektu.

IB

źródło


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce