Próg mleczanowy LT

 

Próg mleczanowy LT


Opublikowane w czw., 16/05/2013 - 14:54

Próg mleczanowy LT (lactate threshold) definiowany jest jako intensywność wysiłku (np. prędkość biegu) po przekroczeniu której stężenie mleczanu we krwi wzrasta ponad poziom spoczynkowy.

Wzrost stężenia mleczanu ma miejsce wówczas, kiedy jego produkcja przekracza możliwości mechanizmów odpowiedzialnych za jego usuwanie.

Istnieje kilka koncepcji progu mleczanowego i metod jego detekcji w trakcie prób wysiłkowych o stopniowo wzrastającej intensywności. Stosunkowo często próg LT wyznaczany jest w momencie wzrostu stężenia mleczanu we krwi o 0,5 mmol ? l-1 (przykład na rysunku poniżej).

Określanie progu mleczanowego stało się stosunkowo popularne w praktyce trenerskiej, ze względu na wprowadzenie na rynek przenośnych analizatorów stężenia mleczanu we krwi kapilarnej (pobieranej najczęściej z opuszki palca), umożliwiających pomiar stężenia mleczanu w warunkach terenowych.

Systematyczna analiza zmian poziomu progu mleczanowego umożliwia monitorowanie procesu treningowego i służy do oceny aktualnego poziomu wydolności aerobowej zawodnika.

W badaniach z udziałem biegaczy długodystansowych stwierdzono istnienie ścisłej zależności między ?progową? prędkością biegu a średnią prędkością, jaką jest w stanie utrzymać zawodnik podczas maratonu. Oznacza to, że określenie prędkości biegu na poziomie progu mleczanowego pozwala prognozować średnią prędkość biegu w biegu maratońskim.

U wysoce wytrenowanego zawodnika, przekroczenie progu mleczanowego LT może nastąpić dopiero przy intensywności odpowiadającej 85 - 90 % VO2max, natomiast u osoby w średnim wieku trenującej bieganie amatorsko, przy intensywności około 65 ? 85 % VO2max (w zależności od stażu treningowego i częstości podejmowanych treningów).

Autor: Andrzej Sagalara

www.bodyrelax.pl

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce