Rywal lepszy od grupy wsparcia

 

Rywal lepszy od grupy wsparcia


Opublikowane w pt., 28/10/2016 - 17:30

 

Gdy w grę wchodzi motywacja do treningu, lepszy jest dobry rywal niż wsparcie przyjaciół. Co gorsza, wsparcie płynące z mediów społecznościowych może nawet zaszkodzić naszym wysiłkom. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w Pensylwanii, do  którego zaproszono 800 studentów. Przez 11-tygodni wolantariusze mieli za zadanie branie udziału w programie treningowym złożonym z różnych aktywności. W ofercie znalazło się bieganie, joga, trening siłowy i kilka innych zajęć. Na potrzeby badania nie liczyło się, w czym wezmą udział badani, ale ile razy to zrobią. Premiowane były osoby, które korzystały z klubu fitness najczęściej.

Badani nie mieli świadomości, że zostali podzieleni na 4 grupy. W pierwszej grupie, studenci ćwiczyli indywidualnie, ale mieli wgląd w wyniki i porównywali swoje osiągnięcia z liderami. Na podobnej zasadzie trenowała druga grupa, tyle że tutaj toczyła się rywalizacja drużynowa. Kolejna grupa korzystała ze wsparcia społeczności i przyjaciół i nie była wystawiona na konkurencję z innymi. Natomiast ćwiczący w ostatniej grupie, byli pozostawienie sami sobie.

Efekty tego eksperymentu były zadziwiające. Indywidualni i drużynowi uczestnicy, którzy mieli szansę rywalizowania z innymi, byli bardziej skłonni do uczęszczania na zajęcia niż grupa kontrolna. Rywalizacja powodowała, że brali udział nawet w 38,5 zajęciach tygodniowo. Zajęcia nie były długie. Trwały ok. 20 min. Grupa kontrolna, w której wybory nikt nie ingerował pojawiała się w fitness klubie na 20,3 zajęciach w tygodniu.

Najgorzej w tym zadaniu wypadły osoby wspierane przez grupy np. w mediach społecznościowych. Brały udział w 16, 8 zajęciach w tygodniu. Dlaczego?

Według naukowców, w grupie rywali ton nadają liderzy i to ich osiągnięcia podwyższają oczekiwania. Natomiast ćwiczący ze wsparciem w grupach społecznościowych, skupiają się na otrzymywaniu wiadomości. Zdaniem autorów badania, jeśli ktoś zaczyna rezygnować, daje tym samym pozwolenie innym, by zrobili to samo. Jednocześnie naukowcy uważają, że social media mogą być bardzo pomocne w budowaniu motywacji, jeśli tylko będą prawidłowo używane i będą opierać się na rywalizacji.

IB

Źródło


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce