Wymyślili specyfik na szybkie bieganie?


Opublikowane w czw., 25/01/2018 - 08:41

Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio twierdzą, że znają sposób, by kobiety biegały szybciej. Na dodatek opracowany przez nich środek ma być prosty i bezpieczny w składzie, a cena miesięcznej kuracji nie powinna przekraczać 40 dolarów.

W opracowaniu formuły nowego suplementu pomogły im wyniki badań przeprowadzonych na grupie 28 kobiet w wieku od 18 do 30 lat. Wolontariuszki musiały spełnić kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim bieg na dystansie 3 mil nie mógł im sprawiać problemów. Musiały być zdrowe i uprawiać ćwiczenia aerobowe co najmniej od 6 miesięcy w wymiarze 2-3 godzin tygodniowo.

Biegaczki zostały podzielone na grupy, z których jedna dostawała specjalnie opracowany specyfik, inna placebo. Zadaniem pań było bieganie, jazda na rowerze stacjonarnym przez 25 minut i jedno z ćwiczeń aerobowych. Wszystkie testy odbywały się w kilku rundach. W jednej z nich, nowy suplement był dodawany do dowolnego napoju, w innej był podawany w formie kapsułek.

Po miesiącu jego stosowania u uczestniczek pojawiły się lepsze wyniki. Przed kuracją średni czas pokonania dystansu 3 mil wynosił 26 i pół minuty. Po niej, ten sam bieg zajmował już tylko 25 minut i 10 sekund. Podobnie było z jazdą na rowerze stacjonarnym. Przed zażywaniem nowego suplementu, w ciągu 25 minut przejeżdżały dystans 6 mil. Po miesiącu, w tym czasie pokonywały już pół mili więcej.

Zdaniem autorów badania, kobiety tak pozytywnie zareagowały na opracowany przez nich specyfik bo zwykle mają braki w minerałach, spowodowane np. mniejszą ilością zjadanego mięsa czy menstruacją. Z tego powodu jednym z minerałów dodanych do suplementu było żelazo. Oprócz niego w składzie pojawił się cynk, miedź, karnityna i fosfatydyloseryna. Formuła suplementu zakłada niskie dawki wszystkich składników, tak, by minimalizować ryzyko skutków ubocznych.

Na razie specyfik nie jest dostępny na rynku, ale można założyć, że wkrótce będzie. O ile, bowiem samo badanie zostało przeprowadzone niezależnie, to jednak działania naukowców były wspierane przez Gatorade Sport Science Institute.

IB

źródło

Polecamy również:


Podziel się: