88-letnia Betty Jean McHugh bije rekord w maratonie!

Opublikowane w wt., 15/12/2015 - 09:58

Betty Jean McHugh po raz kolejny została rekordzistką świata w maratonie, po tym jak w miniony weekend ukończyła Honolulu Marathon z czasem 6:31:32.

Słynna kanadyjska emerytka zaczęła biegać dopiero po pięćdziesiątce. Co więcej, na udział w maratonie zdecydowała się dopiero po 70 roku życia. Na miejsce swojego debiutu również wybrała Hawaje i do dzisiaj ten bieg pozostaje jej ulubionym. Na jego trudnej trasie, na której nie brakuje podbiegów i zakrętów ustanawiała już rekord świata dla 81, 82 i 85-latki.

Do Kanadyjki należy również rekord świata w maratonie 87 latki (5:36:49) oraz rekord świata w półmaratonie (2:43:30).

Stojąc na linii startu 43. edycji maratonu, Betty nie myślała o wyniku. Maraton był wydarzeniem rodzinnym. Obok niej pobiegł również jej syn oraz wnuczęta. Niemal etatowa rekordzistka świata miała zamiar po prostu ukończyć bieg. Poszło jej znacznie lepiej niż zakładała i została najszybszą 88-letnią maratonką na świecie. Poprzedni rekord wynosił 8:03:24 i należał do Amerykanki Mavis Lindren, która ustanowiła go w 1997r.

Honolulu Marathon nie ma limitu czasu na jego ukończenie. Przed Betty Jean McHugh stoją więc otworem kolejne próby pobicia rekordu. Najstarszą do tej pory rekordzistką świata była Gladys Burrill, która w wieku 92 lat pokonała maraton po 9 godzinach 53 minutach i 48 sekundach.

Maraton wygrał Felix Kiprotich, który metę przekroczył z drugim najszybszym czasem imprezy - 2:11:43. Zwyciężczyni Joyce Chepkirui pobiegła dokładnie tak, jak zapowiadała przez startem. Uzyskała czas 2:28:34.

Ostatnią zawodniczką maratonu była 10-latka z Japonii. Kanna Naito spędziła na trasie 14 godzin 20 minut i 54 sekund.