Bieg Żniński pełen historii i z rosnącą frekwencją

 

Bieg Żniński pełen historii i z rosnącą frekwencją


Opublikowane w śr., 08/04/2015 - 15:25

Trwają zapisy do 22. edycji Biegu Żnińskiego. Zawody cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy spodziewają się w tym roku rekordowej frekwencji. Start w niedzielę 12 kwietnia o godz. 11:00.

Impreza nad Jeziorem Żniński ma długą historię. Tak jak samo miasto, które prawa miejskie otrzymało już w XIII wieku. Przebiegał tędy ważny szlak handlowy łączący Śląsk z Gdańskiem. Dziś znajduje się tu ważny szlak dla lokalnych biegaczy.

– Gdy 22 lata temu wchodziła do Polski moda na bieganie, biegów w Żninie i okolicy było jak na lekarstwo. Pierwszy bieg w mieście zgromadził, z tego co pamiętam, tylko 32 zawodników. Przeważali Ci trenujący zawodowo i półprofesjonalnie w klubach, biegający po określone wyniki. Teraz mamy więcej amatorów i osób początkujących – opowiada Stanisław Goclik, organizator biegu.

Przyznaje, że po pierwszych odsłonach były obawy czy impreza wypali. – W tym samym czasie odbywały się tu zawody motorowodne, ale była to impreza dla wybranych. – Żninianin mógł kibicować, ale nie mógł w tym wystartować. Postanowiliśmy wyjść naprzeciwko i zrobić coś dla tutejszej społeczności. W biegu można zmierzyć się z mistrzem, wystarczy trenować. Udało się – cieszy się nasz rozmówca.

Bieg Żniński od początku rozgrywany jest na dystansie 10 km, wciąż na tej samej (!) trasie. Poprzednią edycję imprezy zwyciężył Paweł Tarasiuk (32:32). Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Aresniuk (40:44).

– Trasa jest bardzo łatwa. Biegniemy 5 km ulicami miasta w jedną stronę, później wracamy na metę. Tylko na moment wybiegamy poza Żnin. Finisz znajduje się na rynku, przy historycznej Baszcie. Sama trasa prowadzi po szlaku historycznym - zawodnicy mijają zabytki architektury takie jak np. sufragania (dworek klasycystyczny). Jest co zwiedzać – opisuje Stanisław Goclik.

Rok temu imprezę ukończyło 349 biegaczy. Kilka osób nie zostało sklasyfikowanych. Teraz organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencję.

– Jak do tej pory zgłosiło się ponad 400 osób. Zapisywać się będzie można także w dniu zawodów. Spodziewamy się, że w ten sposób dołączy do Nas jeszcze 50-100 osób – mówi Goclik.

Na uczestników imprezy czeka medal z wizerunkiem zmarłego w ubiegłym roku Michała Joachimowskiego, związanego ze Żninem trójskoczka, olimpijczyka z Monachium i Montrealu, Halowego Mistrza Europy z 1974 r., byłego halowego rekordzisty świata i aktualnego halowy rekordzista Polski dzięki odległości 17,03m.

Biuro zawodów znajdować się będzie w I Liceum Ogólnokształcącego im Braci Śniadeckich przy ul. Sienkiewicza 1. Czynne będzie od godziny 8:00 do 11:00. Początek biegu o godzinie 11:00. Biegaczom towarzyszyć będą zawodnicy z kijami, którzy pokonają dystans 5 km.

22. Biegi Żnińskie zaliczane są do Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Więcej w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce