Bieszczadzkie nowości. Znamy program czwartego Festiwalu Biegu Rzeźnika


1297 duetów, czyli ponad 2 i pół tysiąca biegaczy zapragnęło wystartować w przyszłym roku w kultowym Biegu Rzeźnika w Bieszczadach. Połowa chętnych obejdzie się smakiem. Miejsc na piętnastym Rzeźniku jest 650. Losowanie szczęśliwców w niedzielę 15 października.

Największe szanse będą mieli jak zwykle stali uczestnicy imprez organizowanych przez Fundację Bieg Rzeźnika, za których ukończenie otrzymują dodatkowe losy. Trudno zatem sobie wyobrazić, by nie poszczęściło się takim duetom jak „Odważni” (Paweł Szczotka - Leszek Bułanow), którzy mają 21 losów czy „Scyzoryki”(Adam Bąk – Grzegorz Maj) - 18.

Jest jednak – co bardzo cieszy pomysłodawcę i organizatora Biegu Rzeźnika Mirosława Bienieckiego –  liczne grono ludzi z minimalną liczbą losów. – To rzeźniccy debiutanci, a często ludzie, którzy w ogóle zaczynają przygodę z biegami górskimi. Jestem szczęśliwy, że wyciągamy nowych ludzi z asfaltu w góry, choć jest to dla nas, organizatorów, większe wyzwanie, bo oni czasem nie do końca wiedzą na co się porywają – uśmiecha się Bieniecki.

Rzeźnicy kolejny raz pobiegną na tzw. nowej trasie, takiej jak w roku ubiegłym. – Powrotu na połoniny nie ma – mówi pomysłodawca i organizator biegu Mirosław Bieniecki. Ale natychmiast uzupełnia: – Nie ma w przyszłym roku. Bo my się nie poddajemy i wciąż prowadzimy negocjacje z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz Ministerstwem Środowiska. A na razie wszystkich rzeźników zapraszamy na połoniny dzień po, na roztruchtanie. To może być jeszcze większe doznanie estetyczne, bo jak się ściga w zawodach nie ma czasu na podziwianie widoków – przekonuje Bieniecki.

XV Bieg Rzeźnika to clou programu IV Festiwalu Biegu Rzeźnika. Jako pierwsi poznaliśmy zatwierdzony wczoraj ostateczny kształt przyszłorocznej imprezy w Bieszczadach. Baza imprezy pozostaje w Cisnej. Biegaczy ucieszy z pewnością powrót do krótszej formuły. Rzeźnicki festiwal nie będzie już rozwleczony do ponad tygodnia, wszystkie biegi odbędą się w ciągu 4 dni, tradycyjnie w długi weekend święta Bożego Ciała.


PROGRAM IV FESTIWALU BIEGU RZEŹNIKA, Cisna 30.05 – 3.06.2018:

Środa 30.05

  • otwarcie biura zawodów (po południu) w Cisnej

Czwartek 31.05

  • Rzeźnik Sky

Piątek 1.06

  • Bieg Rzeźnika (start 3:00 w Komańczy)
  • Bieg Rzeźnika Ultra (start 19:05 w Polańczyku)

Sobota 2.06

  • Rzeźniczek (start w Solince)
  • Rzeźniczątko - biegi dla dzieci

Niedziela 3.06

  • Rzeźnik Enigma (start "gdzieś nie wiadomo gdzie")
  • Bieg na 10 km

Kilka konkurencji wypadło z programu. Nie będzie Rzeźniczka Intro, Rzeźnika na Raty, maratonów Dziennego i Nocnego (a więc i Dwumaratonu). Ekipa Bienieckiego szykuje za to kilka interesujących nowości.

Na otwarcie festiwalu, w Boże Ciało – RZEŹNIK SKY, pod nieoficjalną nazwą „Korona Cisnej”. Bieg skyrunningowy z Cisnej do Cisnej na dystansie ok. 50 km z przewyższeniem ok. 3000 m+. Dość trudny, z 6 ostrymi podbiegami (podejściami). Nieoficjalnie wiemy, że Rzeźnik Sky będzie miał rangę Mistrzostw Polski w Skyrunningu.

BIEG RZEŹNIKA – tak jak w roku ubiegłym. Ta sama trasa Komańcza – Cisna ok. 80 km i 3800 m+, ten sam 16-godzinny limit. Wersja Hardcore +20 km dostępna dla duetów, które pokonają trasę w czasie poniżej 12 h.

Kilka minut po zamknięciu mety Rzeźnika, w Polańczyku wystartuje RZEŹNIK ULTRA. W roku 2018 dystans 100 km z wersją hardcore +40 km. Limit 24 godziny, tak by ostatni zawodnik osiągnął metę w Cisnej jeszcze za dnia.

RZEŹNICZEK – tradycyjna trasa Solinka – Cisna, ok. 28 km, z dojazdem kolejką bieszczadzką na start.

RZEŹNIK ENIGMA – wprowadzony w ubiegłym roku zyskał duże uznanie biegaczy. Dystans około 30 km, zawodnicy nie znają miejsca startu ani przebiegu trasy, są o nich informowani w ostatniej chwili.

BIEG NA 10 KM – niezbyt trudny, o charakterze bardziej towarzyskim, organizowany wespół z Nadleśnictwem Cisna.

Losowanie uczestników Biegu Rzeźnika 2018 odbędzie się 15 października. W najbliższych dniach ruszą natomiast zapisy na pozostałe biegi IV Festiwalu Biegu Rzeźnika.

Piotr Falkowski

zdj. Fundacja Bieg Rzeźnika

Polecamy również:


Podziel się: