Ekologia i bieganie idą w parze. AIMS nagradza

 

Ekologia i bieganie idą w parze. AIMS nagradza


Opublikowane w czw., 02/11/2017 - 10:48

Żeby poznać laureatów plebiscytu „Maratończyk i Maratonka Roku” Międzynarodowego Stowarzyszenia Biegów Ulicznych musimy jeszcze chwilę poczekać. Znamy już za to laureatów dwóch innych wyróżnień. Warto brać przykład ze zwycięzców.

W kategorii „AIMS Social Award” zwyciężył Maraton de las Flores Medellil, rozgrywany w drugim co do wielkości mieście Kolumbii. W tym roku w biegu głównym imprezy wzięło udział 1 353 osób. Biegano też w półmaratonie (4 598 uczestników), na 10 km i na „piątkę”. Nie chodzi jednak o frekwencje czy medialność wydarzenia. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju, czyli ośmiu celów dla całego świata nakreślonych przez ONZ. Wśród nich jest m.in. likwidacja skrajnego ubóstwa, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, wspieranie zrównoważenia w prawach mężczyzn i kobiet oraz wzmocnienie pozycji kobiet.

Co ma z tym wszystkim wspólnego ma bieg uliczny?

Maratón de las Flores sponsoruje rehabilitację osób rannych przez miny lądowe. W ciągu roku gospodarze imprezy organizują też dodatkowe biegi na pokrycie kosztów leczenia ofiar wybuchów. Wspierają też liczne inicjatywy edukacyjne w swoim kraju, w tym największą akcję promującą profilaktykę raka piersi, czy zbiórkę funduszy na rzecz młodych biegaczy będących w gorszej sytuacji finansowej.

W drugiej kategorii - „AIMS Green Award”, wyróżniany został południowoafrykański Sanlam Cape Town Marathon. Nagroda wręczana jest za dobre praktyki w ochronie środowiska, promowania wśród młodszych idei ekologi i korzyści jakie płyną z ochrony przyrody.

Organizatorzy maratonu w Kapsztadzie działają pod hasłem „Run Green”, a to co robią na co dzień, może być i powinno być wzorem dla organizatorów na całym świecie. Edukują biegaczy w kwestii nieśmiecenia na trasach czy recyklingu. Opracowali też plan zagospodarowania odpadów pochodzących z imprez biegowych.

Działają pod hasłem „zero odpadów na składowiskach". Pomogli wprowadzić do sortowni urządzenia, które segregują śmieci na trzy kategorie. Po swoich imprezach ludzie maratonu... pracują w sortowniach i pomagają w tym, aby żaden odpad nie trafił na składowisko. Jak przyznała dyrektorka maratonu Janet Welham, „jest to czasochłonne i kosztowne, ale nie ma innej drogi na uratowanie naszej planety”.

Zwycięzców w kategorii „Maratończyk Roku” i „Maratonka Roku” poznamy 10 listopada. Nagroda przyznana zostanie podczas gali AIMS w Atenach. Wyboru dokonują m.in. organizatorzy zrzeszeni w AIMS, z ponad 100 krajów świata. Wśród mężczyzn do nagrody nominowani zostali Eliud Kipchoge, zwycięzca 44. Maratonu Berlińskiego i lider list światowych - 2:03:32, który w tym roku na torze Monza uzyskał nieoficjalny najlepszy czas w historii męskiego maratonu (2:00:25), oraz Geoffrey Kirui, mistrz świata w maratonie z Londynu (2:08:27). Wśród pań nominacje otrzymały Rose Chelimo, mistrzyni świata w maratonie z Londynu (2:27:11), oraz Mary Keitany, rekordzistka świata w maratonie w biegu bez udziału mężczyzn (2:17:01).

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce