Gala OCR Polska – będziemy mieli Mistrzostwa Europy! [ZDJĘCIA]

 

Gala OCR Polska – będziemy mieli Mistrzostwa Europy! [ZDJĘCIA]


Opublikowane w wt., 23/01/2018 - 08:42

W sobotni wieczór 20 stycznia w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się I Gala Mistrzów Biegów Przeszkodowych „Orły OCR”, podsumowująca rok 2017. Zorganizowało ją Stowarzyszenie OCR Polska, pod patronatem Starosty Kutnowskiego i Prezydenta Miasta Kutna. Była ona okazją do nagrodzenia najlepszych zawodników i drużyn w rankingu OCR Polska, przedstawienia zasad nowo powstałej Ligi OCR, a także integracji miłośników biegów z przeszkodami.

Najważniejszą wiadomością ogłoszoną podczas Gali było jednak – uprzedźmy nieco kolejność wydarzeń – przyznanie Polsce organizacji Mistrzostw Europy w biegach przeszkodowych (OCR – obstacle course racing), o czym poinformował w specjalnie nagranym na tę okazję filmie przedstawiciel European Obstacle Sports Federation. Impreza ta zostanie u nas rozegrana w 2019 lub 2020 roku, w zależności od wyniku porozumienia z partnerskim stowarzyszeniem z Włoch. Decyzję tę możemy zawdzięczać dobrym wynikom Polaków w zawodach międzynarodowych i wysiłkom organizacyjnym działaczy OCR Polska. W bieżącym roku mistrzostwa kontynentu odbędą się w Danii.

Jak przystało na inauguracyjną Gale, najpierw jednak został przedstawiony Zarząd OCR Polska z prezesem Jackiem Kozickim na czele. Następnie zaprezentowano trochę statystyk z minionego roku, jak ilość biegów punktowanych w rankingu z podziałem na kategorie oraz ich uczestników. Z ciekawostek zostały podane najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie wśród polskich biegaczy przeszkodowych. W tej części prezentacji przedstawiono również kalendarz ośmiu biegów Ligi OCR, zasady punktacji indywidualnej i drużynowej oraz dziesięć drużyn założycielskich. Przypomnijmy, że do Ligi zaliczać się będą w tym roku cztery biegi z cyklu Runmageddon, trzy z serii Barbarian Race oraz jeden Biegun, a na zakończenie w Gdyni 8-9 września rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski.

Kolejna część imprezy poświęcona była rozdaniu statuetek – tytułowych Orłów OCR. Najpierw odebrali je najlepsi zawodnicy Rankingu OCR Polska. Po trzy najwyższe miejsca w nim zajęli: Małgorzata Daszkiewicz, Magdalena Sobesto i Iza Wysłuch oraz Dawid Hajnos, Kacper Kąkol i Tomasz Krawczyk. Orły wręczono także najwyżej sklasyfikowanym w kategoriach wiekowych, a także w poszczególnych kategoriach biegów. Drużynowo natomiast najlepsze okazały się ekipy xRunners, Koniuchy OCR, Power Training, Gorący Potok Team, Socios Silesia i Dirty Sparrows. Statuetkę dla największego organizatora biegu partnerskiego odebrał przedstawiciel Runmageddonu, a w plebiscycie na najlepszy bieg przeszkodowy roku 2017 zwyciężył Barbarian Race przed Runmageddonem i Biegiem Morskiego Komandosa.

Przyznano także Orły w kategoriach: „najlepszy fanpage o tematyce biegów przeszkodowych” (Biegi Przeszkodowe), „najbardziej wartościowy fanpage zawodnika” (Biegowy Świr) i „najlepszy fanpage grupy treningowej” (xRunners). Wyróżnienie za determinację i zaangażowanie w dokumentowanie poczynań biegaczy przeszkodowych zostało przyznane Katarzynie Uler z portalu „W biegu pisane”. Na koniec ogłoszono wspomnianą pomyślną wiadomość o przyznaniu Polsce organizacji ME. Po zakończeniu części oficjalnej organizatorzy i goście Gali przenieśli się na bankiet do restauracji hotelu Rondo, gdzie zabawa i integracja przeciągnęły się do późnych godzin nocnych.

– Każdy z członków Zarządu OCR Polska miał w minionym roku pomyśleć nad swoim wkładem w prace stowarzyszenia – opowiedział nam mieszkający w Kutnie Michał Wasielewski – a moim pomysłem było właśnie urządzenie tej gali. Organizacyjnie najbardziej wsparła mnie moja małżonka Ewa. Również bardzo pomogły nam władze miejskie i powiatowe oraz nasze instytucje kulturalne. Podobne imprezy mamy zamiar organizować co roku, za każdym razem w innym miejscu – dodał na zakończenie.

Michał wraz z przyjaciółmi z drużyny Koniuchy OCR Magdaleną Szulc i Adrianem Piórkowskim (również członkami Zarządu OCR Polska) znaleźli chwilę na wspomnienie swoich przeżyć sportowych z minionego roku. Przypomnijmy, że wzięli oni udział w być może najtrudniejszych biegach przeszkodowych na świecie: majowym 8-godzinnym Europe's Toughest Mudder w Anglii i listopadowym 24-godzinnym World's Toughest Mudder w amerykańskim Las Vegas. O tym pierwszym Koniuchy już z nami rozmawiali wkrótce po powrocie. Teraz była okazja porównać obie imprezy.

– Na ETM całe zaplecze było nastawione na obsługę dla zawodników i lepiej zorganizowane: ciepła woda, możliwość przygotowania ciepłych posiłków – opowiadała Magdalena Szulc. – Natomiast na WTM moim pierwszym ciepłym posiłkiem była gorąca czekolada o drugiej w nocy. Były trudności z ciepłą wodą, a nie było czasu czekać w kolejce do sześciu czajników przy kilku tysiącach zawodników. Tak więc organizacyjnie Europa zdecydowanie na plus. Przy tej ilości przeszkód wodnych i ciągłym wychłodzeniu to robi ogromną różnicę.

– WTM, oprócz tego że trwał całą dobę, był też trudniejszy terenowo – stwierdziła „Madzialena” – było tam więcej podbiegów i zbiegów. Natomiast techniczna trudność przeszkód była porównywalna, czyli na światowym poziomie. W Vegas zrobiłam oficjalnie 45 mil (ponad 72 km), plus niestety 20 mil karnych.

W tym roku Magda planuje nieco odpuścić OCR na rzecz nowej dyscypliny sportu. Zamierza bowiem wziąć udział w jednym z najcięższych rajdów przygodowych na świecie, Patagonian Expedition Race, w składzie drużyny Spirit of Poland. Rajd ten to kilkaset km etapów pieszych, wspinaczkowych, rowerowych i kajakowych z tradycyjną nawigacją przez chilijskie bezdroża i odbędzie się w listopadzie br. – Sama bym nie wpadła na taki pomysł – przyznała – udział zaproponował mi kapitan zespołu. Usłyszałam hasło „Patagonia”, dwa dni na decyzję i stwierdziłam: tak, piszę się na to. Drużynie dwa lata temu nie udało się tego skończyć, choć było blisko. W tym roku nie ma innej możliwości, jak ukończenie!

Będziemy dalej kibicować naszym przeszkodowcom w organizacyjnych wyzwaniach i sportowych zmaganiach i jak zwykle zamieszczać relacje z kolejnych zawodów OCR. A już w najbliższych dniach przedstawimy długą rozmowę z Piotrem Jastrzębskim – Mistrzem Polski Runmageddonu – m.in. o Lidze OCR, której jest współzałożycielem.

KW

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce