Najważniejsze wydarzenia biegowe 2013 r. na świecie. I polskie w nich występy

Opublikowane w wt., 31/12/2013 - 00:43

Miniony rok był bogaty w wydarzenia sportowe. Polacy wygrywali na arenach całego świata, padł nowy rekord w maratonie, w Bostonie wybuchły bomby, w lekkoatletyce skandal dopingowy. Co z niego zapamiętamy? Oto nasze propozycje.

1. Zwycięstwo Adama Kszczota w Goeteborgu

32. Halowe Mistrzostwa Europy w Goteborgu do udanych może zaliczyć na pewno Adam Kszczot, który zwyciężył w biegu na 800 m, z czasem 1:48,69. Tym samym obronił tytuł mistrza Europy zdobyty dwa lata wcześniej w Paryżu.

2. Tragedia w Bostonie

Wydarzenia w Bostonie zupełnie przyćmiły sportowy wymiar tamtejszego maratonu. Około 15:00 w rejonie mety wybuchły dwie bomby. Zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostały ranne. Zamach braci Carnajew zmienił procedury bezpieczeństwa na całym świecie. Organizatorzy maratonów w Europie i USA mocno zaostrzyli regulaminy. Zostały wprowadzone zakazy zasłaniania twarzy, biegania z plecakami i przebywania kibiców poza wyznaczonymi strefami.

3. Sukcesy niepełnosprawnych lekkoatletów

Mistrzostwa Świata Sportowców Niepełnosprawnych w Lyonie przyniosły nam 26 medali. W klasyfikacji generalnej Polska zajęła 8 miejsce. Warty zapamiętania był zacięty pojedynek na dystansie maratonu pomiędzy Tomaszem Hamerlakiem a Marcelem Hugiem. Ostatecznie nasz reprezentant został wicemistrzem, ale już podczas maratonu w Stambule był nie do pokonania i pewnie zajął pierwsze miejsce. W Lyonie dublet zwycięstw w biegu na 100 i 200 m, przywiózł Mateusz Michalski.

4. Mistrzostwa Świata w Moskwie

W sierpniu miłośnicy biegania i lekkoatletyki mieli swoje święto. Do stolicy Rosji przyjechały gwiazdy światowego formatu. Mo Farah obronił tytuł mistrza świata w biegu na 10000 i 5000 m. Usain Bolt i Shelly-Ann Fraser-Pryce zwyciężali w biegach na 100 i 200 m. Dzięki tym dubletom, jamajska para wygrała w plebiscytach na sportowca roku na Jamajce. Obydwoje dostali również tytuł lekkoatletów roku podczas gali Międzynarodowej Federacji Lekkoatletyki IAAF. Polacy przywieźli z Moskwy trzy medale, niestety nie w konkurencjach biegowych.

5. Rekord Świata w maratonie

Jubileuszowa, czterdziesta edycja maratonu w Berlinie przyniosła nowy rekord świata. Kenijczyk Wilson Kipsang Kiprotich przebiegł cały dystans w czasie 2:03:23. Poprzedni rekord – 2:03:38, należał do Patricka Makau. Kenijczyk ustanowił go w 2011 r. także w Berlinie i odebrał wtedy palmę pierwszeństwa Etiopczykowi Haile Gabrselassiemu. W rekordowym bielgu rywalizowało kilkudziesięciu Polaków, najlepiej poszło 11. na mecie Błażejowi Brzezińskiemu.

6. Sukces Sofii Ennaoui w Belgradzie

2013 r. należał do Sofii Ennaoui. Zawodniczka LKS Lubusz Słubice została wicemistrzynią Europy juniorek w Rieti w biegu na 1500m i 26. zawodniczką Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych z Bydgoszczy. Rok zakończyła tytułem wicemistrzyni Europy, który zdobyła podczas ME w przełajach w Belgradzie. Same mistrzostwa potwierdziły kryzys w europejskich przełajach, zdominowanych przez Afrykanów biegających w barwach nowych chlebodawców.

7. Skandale dopingowe

Światem biegów wstrząsnął skandal dopingowy. Pozytywny wynik wykazały próbki m.in. Asafa Powela i Tysona Gaya. Cały 12-osobowy skład jamajskiej komisji antydopingowej podał się do dymisji. Także na krajowym podwórku pojawiły się problemy z dopingiem. Wołha Rezkaja straciła drugie miejsce w maratonie poznańskim, właśnie w związku z wykryciem w jej próbce niedozwolonych substancji.

8. Szybkie maratony

To był rok szybkich biegów. Nowe rekordy trasy mają teraz m.in. półmaraton w Delhi, gdzie z czasem 59:12 wygrał Atsedu Tsegay, Maraton w Pekinie - 2:07:16, maraton w Amsterdamie - 2:05:36. Kenijczyk Dennis Kimetto wygrał Chicago Marathon z czasem 2:03:45. Jest to najlepszy czas osiągnięty kiedykolwiek na terenie USA, czwarty czas w historii i jednocześnie nowy rekord trasy w Chicago- 2:03:45. 40-letni Gebrselaissie ustanowił nowy rekord półmaratonu w Glasgow-1:01:09

9. Wysokie miejsca Polaków w biegach na świecie

Polacy byli obecni na starcie maratonów na całym świecie. W Kolonii Agnieszka Gortel-Maciuk była druga z czasem 2:30:28. Henryk Szost zajął czwarte miejsce w Fukuoce. Rywalizację zakończył z czasem 2:09:37 i jest to jego trzeci najszybszy czas w karierze.

10. Diamenty dla najlepszych

Po raz czwarty odbyła się seria zawodów Diamentowej Ligii. Najwięcej diamentów zdobyli Amerykanie. Wśród zwycięzców poszczególnych kategorii znaleźli się m.in. Justin Gatlin – 100 m, LaShawn Merritt – 400 m, Waren Weir – 200 m, Mohamen Aman – 800 m. Również Czeszka Zuzanna Hejnova może uznać swoje starty w Diamentowej Lidze za udane. Dzięki wynikom uzyskanym podczas tych mityngów i Mistrzostw Świata, została ogłoszona europejską lekkoatletką roku.