Pobili rekord Kurierów z czasów II wojny światowej

 

Pobili rekord Kurierów z czasów II wojny światowej


Opublikowane w śr., 11/05/2016 - 14:44

W czasie okupacji kilkukrotnie legendarni kurierzy próbowali poprawiać rekordy wejść ze stacji PKP w Rytrze do schroniska na Przehybie liczone „w warunkach bezśnieżnych, z normalnym obciążeniem marszowym, drogą przez Połom”.

W 1940 r. czas 1 godzinę i 36 minut uzyskał Tadeusz Sokołowski „Ogór”. W 1942 r. Mieczysław Chrzanowski i Jerzy Kotlarski bez powodzenia próbowali poprawić ten rezultat uzyskując wynik: 1 godzina i 42 minuty. W końcu sukcesem zakończyło się podejście z wiosny 1943 r., gdy Mieczysław Chrzanowski, Zbigniew Kmieć i Adam Krzyształowicz, dotarli do celu w 1 godzinę i 27 minut.  

Od tego czasu minęły dekady i dopiero teraz, ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej został poprawiony tamten wynik! Nowy rekord ustanowił zwycięzca 1 Biegu Kurierów Andrzej Długosz. Jego czas to 59 min.32 sek. Drugi na mecie był Rober Faron  (01:03:38), a trzeci Krzysztof Falkowski ( 01:05:11).

Relacja Jolanty Augustyńskiej, Ambasadorki Festiwalu Biegowego w Krynicy

Pierwszą kobietą była Izabela Zatorska (01:16:16), która wyprzedziła Agnieszkę Krowicką (01:24:54) i Ewę Brzeską (01:25:04).

Osoba 35 na mecie wyrównała czas bohaterskich Kurierów. Bieg ukończyło 80 osób, zaś rajd ponad 50. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro, które było wspierane przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie O/Beskid w Nowym Sączu.

Bieg Kurierów rozpoczął się spod dworca PKP w Rytrze o godzinie 10. Sygnał do startu dał wójt gminy Rytro Pan Władysław Wnętrzak. Dwie godziny wcześniej na trasę ruszyli uczestnicy Rajdu Kurierów, pod opieką przewodników i jednocześnie Prezesów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego O/Beskid w Nowym Sączu : Macieja Zaremby, Wojciecha Szaroty i Jerzego Gałdy.

Piękna pogoda, która dopisała tego dnia, wszystkim umilała trudy związane z pokonywaniem trasy. Na mecie pierwsi zameldowali się uczestnicy rajdu. Potem, już do samego końca imprezy rajdowcy i biegacze zjawiali się naprzemiennie.

Choć Bieg oraz Rajd były głównymi punktami programu, to organizatorzy przygotowali również inne atrakcje. Po posileniu się wszyscy uczestnicy zawodów zebrali się w sali schroniska, aby uczestniczyć w prezentacji Pana Leszka Zakrzewskiego Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Przybliżył on wszystkim zgromadzonych historię sądeckich kurierów. 

Po zakończeniu prezentacji odbyła się dekoracja zwycięzców, a na koniec wspólne biesiadowanie przy ognisku z kiełbaskami i grochówką, 

Jolanty Augustyńska, Ambasadorka Festiwalu Biegowego w Krynicy

Foto: Małgorzata Przybylska & Grzegorz Rams

Film: Telewizja Beskid

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce