Polskie akcenty w plebiscycie na lekkoatletów Kenii

Opublikowane w pt., 09/12/2016 - 18:54

Mistrzowie olimpijscy z Rio de Janiero Eliud Kipchoge i Vivian Cheruiyot zostali wybrani lekkoatletami roku w Kenii. Dla Cheruiyot to drugie z rzędu takie wyróżnienie.

Eliud Kipchoge zwyciężając zmagania w Rio, zdobył drugi złoty medal olimpijski dla Kenii w historii w biegu maratońskiego. Pierwszym był nieżyjący już Samuel Wanjiru w 2008 roku. Dodatkowo w kwietniu 32-letni zawodnik wygrał maraton w Londynie z rezultatem 2:03:05, co jest jego najlepszym czasem w karierze. Do rekordu świata Dennisa Kimetto zabrakło mu osiem sekund.

Za swoje dokonania w tym sezonie Kipchoge otrzymał już nagrodę AIMS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych). Był też wśród 10 najlepszych zawodników nominowanych do tytułu lekkoatlety roku w plebiscycie IAAF.

Vivian Cheruiyot jest pierwszą w historii Kenijką, która wywalczyła złoty medal olimpijski w biegu na 5000m kobiet. Jest to stosunkowo młoda konkurencja w programie igrzysk, medale przyznawane są dopiero od 1996 roku. Cheruiyot na swoim koncie już srebro z 2012 roku. W Rio sięgnęła po złoto, pokonując swoją rodaczkę Hellen Obiri oraz Etiopkę Almaz Ayanę – rekordzistkę świata w biegu na 10 000m i złotą medalistkę na tym dystansie, wybraną niedawno przez IAAF lekkoatletką roku. Cheruiyot w Brazylii wywalczyła też srebrny medal w biegu na 10 000m, a jej czas 29:32.53 jest rekordem kraju na tym dystansie.

W tym sezonie w Kenii Cheruiyot miała kilka rywalek do tytułu lekkoatletki roku. Wśród nich była m.in. maratonka Jemima Sumgong, która zdobyła dla swojego kraju pierwszy w historii medal na igrzyskach na tym dystansie. Zwyciężyła też maraton w Londynie czasem 2:22:58 oraz otrzymała nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenie Maratonów i Biegów Ulicznych za miniony sezon.

Za najbardziej utalentowanych młodych zawodników uznano 800-metrowca Kipyegona Betta - mistrza świata juniorów z Bydgoszczy, oraz Cellphine Chespol - mistrzyni świata juniorów z Bydgoszczy w biegu na 3000m z przeszkodami.